pixel

Перспективите на „Турски поток“ зависят от ЕК: Гърците и италианците се опитват да заобиколят българите в борбата за руския газ

Гърция се надява през следващата седмица да пристъпи към обсъждане с Европейската комисия на началото на строителството на Южно-Европейския газопровод, който трябва да стане продължение на „Турски поток“, заяви министъра на околната среда и енергетиката на Гърция Панос Скурлетис след преговорите с руския си колега и министър на енергетиката на Русия Александър Новак, пише „Независимая газета“.

По думите на Скурлетис, инициатор на преговорите, освен Гърция ще е и Италия. „Ние вярваме, че ни е необходимо втора, трета тръба, за да се помогне на руския газ да стигне до Европа“, каза Скурлетис.

„Гърция е заинтересована от строителството на газопровод, ние ще участваме в него, но всичко зависи от Европа“, подчерта министъра. По думите му, проектът ще осигури приток на инвестиции и ще създаде хиляди работни места. Според оценка на енергетици, проектът Южно-Европейски газопровод ще привлече в гръцката икономика до 5 млрд.евро преки инвестиции.

Гърците и италианците обаче трябва да намерят добри аргументи, за да получат разрешение от Европейската комисия, която по-рано удари „Южен поток“ – газопроводът, който трябваше да мине по дъното на Черно море до България, откъдето горивото трябваше да стигне до Сърбия, Унгария и другите страни на Европа. През юни 2014 г. Европейският съюз поиска от България да спре строителството на газопровода поради това, че не съответства на Третия енергиен пакет, който в частност забранява на газодобивните компании да са и собственици на магистрални газопроводи, припомня изданието.

След като Русия не можа да получи разрешение от българите за строителството на тръба на техния бряг, през декември 2014 г. президентът на Русия Владимир Путин обяви в Анкара, че реализацията на проекта „Южен поток“ се спира „поради неконструктивната позиция на Европейската комисия и поведението на България“. Като негова замяна бе анонсиран нов поток – „Турски“. Той частично повтаря маршрутът на „Южен поток“, като вместо България завива към турските брегове. Той също тръгва от компресорната станция „Русская“ в района на Анапа по дъното на Черно море, като морският участък е 660 км по стария маршрут на „Южен поток“, а след това 250 км по нов маршрут до Каякей в европейската част на Турция. В случай, че гърците получат разрешение от ЕК, сухопътният участък на газопровода ще се простира още на 180 км до турско-гръцката граница, пише изданието.

През миналата седмица „Газпром“ получи от турците първите разрешения за строителството на газопровода. Източник от руското Министерство на енергетиката съобщи за РИА новости, че в скоро време се очаква издаването от турските власти на останалите разрешения и тогава ще стане възможно подписването на междуправителственото споразумение за строителството на газопровода. Газът, който ще тече по новата тръба, ще е предназначен за растящия турски пазар, който е втори по потребление на руско синьо гориво след Германия.

Председателят на „Газпром“ Алексей Милер подчерта на 5 септември, че възможността за доставка на газ за европейския пазар в посока турско-гръцката граница е предложена именно от турската страна. Наистина, още през февруари 2016 г., „Газпром“, италианската Edison и гръцката DEPA подписаха меморандум за взаимно разбирателство за доставка на газ от Русия по дъното на Черно море за Гърция и от Гърция за Италия.

На пътя на нашия газ „в гръцко“ има няколко пречки. На Атина и Рим им предстои не само да заобиколят Третия енергиен пакет, но също така и да противостоят на още един член на ЕС…България! Тази страна разбра колко пари е загубила заради отказа да стане своево рода разпределител на руски газ за Европа и конвулсивно се опитва да създаде нов газоразпределителен център „Балкан“, в който освен Азербайджан, Туркменистан и Иран в качеството на доставчик се кани и Русия.

„Ние няма да допуснем България да бъде заобиколена и ще използваме нашето право на вето“, заяви премиерът на България Бойко Борисов.

„Когато ние проявихме солидарност и подкрепихме Украйна в съответствие с общите решения на ЕС, ние знаехме, че губим, но се ръководехме от принципите на единството и европейските норми“.

Руското ръководство обаче се отнесе скептично към тази идея. „Ние виждаме и знаем, че българската страна иска да се върне към проекта, но ние понесохме определени загуби във връзка с отказа на европейските партньори. И сега само едни намерения не са достатъчни. Ние се нуждаем от абсолютно железобетонни гаранции от юридически характер, а такива няма“, каза през август Владимир Путин.

„Европейската комисия едва ли ще даде ход на продължение на „Турски поток“ през Гърция, тъй като това ще увеличи доверието на Анкара и Атина, които ще имат значителни козове пред ЕК“, е заявил за изданието член на експертния съвет на Съюза на нефтогазопромишления сектор в Русия Елдар Касаев. След като Турция и Гърция получат статут на транзитни държави, ще могат да водят по-прагматичен диалог с Европейския съюз, като в същото време ще намалят влиянието му. В същото време ЕК е против засилване на зависимостта на европейския пазар от руския газ“-, заявява той.

„Турски поток“, – това е проект на двама президента – Путин и Ердоган. Ако те се договорят, то газопроводът ще бъде построен. Наистина, отворен остава въпросът, колко ще са тръбите и какво количество от синьо гориво ще се доставя по газопровода. От територията на Турция, която не е член на ЕС, горивото може да стигне до Европа, а може и да не стигне. Тук трябва да има договорка с европейските страни. Гърция влиза в ЕС, затова нормите на Третия енергиен пакет са задължителни за изпълнение на територията на тази държава“, смята експертът.

3e-news.net

Може да харесате още...