Пестене на енергия: откриване и използване на потенциала
Има много начини за пестене на енергия в дома. Леки мерки или промени в навиците често помагат. Не е необходимо да се отказвате от високото ниво на комфорт на живот – напротив. Но защо всъщност трябва да пестите енергия, къде е особено голям потенциалът за пестене и какво можете да направите в детайли, за да го използвате? Споделяме Ви няколко съвета за това как да пестите енергия.
Спестете разходи, спестете ресурси
Падащият разход на енергия е мехлем за портфейла. Това може да се види, наред с други неща, по сметките за отопление и ток. Спестяването на енергия не означава само спестяване на пари. По-ниското потребление също помага за запазване на ресурсите и намаляване на емисиите. Дори възобновяемите енергийни източници да се увеличават, голяма част от нуждите на частните домакинства все още се покриват от изкопаеми горива като газ и нефт. Проблемът: суровините се изгарят, за да се освободи съдържащата се в тях енергия. Освен всичко друго се отделя въглероден диоксид – парников газ, който отчасти е отговорен за изменението на климата. Всеки, който пести енергия в ежедневието, също допринася за опазването на климата.
Как можете да спестите енергия?
За да се отговори на този въпрос, първо е необходимо да се идентифицират областите в домакинството, където консумацията на енергия е особено висока. Отоплението е водещо в това отношение. Голяма част от енергията (около 72%) е необходима за генериране на отопление на помещенията. Около 14% от потреблението на енергия също се използва за затопляне вода. Останалите процентни точки се разпределят между нуждите за готвене, сушене, гладене, както и работата на домакинските уреди и осветлението.
Пестете енергия при отопление
Както е показано, отоплението консумира много енергия. Още една причина да се използва потенциалът за спестяване. А такъв има. Всеки, който иска да спести от отоплителна енергия, може да постигне успех с прости и евтини мерки:
Правилната температура помага да се пести енергия
Ако намалите стайната температура с един градус по Целзий, можете да спестите до 6% от разходите за енергия в съществуващите сгради, разликата е едва забележима, но ефективна.
Интелигентните термостати мислят заедно с вас
Интелигентните и програмируеми термостати позволяват да се спести енергия в домакинството и същевременно да се увеличи комфортът на живот. За разлика от конвенционалните радиаторни термостати, те не трябва да се управляват ръчно. Предварително зададените програми за отопление гарантират, че стаите са топли в желаното време. Например, когато жителите се прибират след работа. През деня отоплението автоматично се изключва и се спестява енергия. Интелигентните термостати също правят една стъпка напред. Те могат да се управляват чрез приложения и предлагат функции като откриване на присъствие и гласов контрол. Те също така вземат предвид прогнозата за времето при отопление.
Изпускайте въздух и увеличавайте ефективността
Въздухът попада в нагревателя по различни начини. Наличието му означава, че топлината не се разпределя оптимално в отоплителната система. Това от своя страна намалява отоплителната мощност и потреблението на енергия се увеличава. За да се предотврати това, жителите трябва да обезвъздушат системата. Това може да стане директно от радиатора за няколко минути. В идеалния случай системата се преглежда рутинно в началото на отоплителния сезон. Най-късно, когато започне да бълбука, трябва да се изпуска въздух.
Спестете енергия с течение
Лесен начин за пестене на енергия: проветрете апартамента правилно през зимата. Всичко зависи от технологията. Полуотворените прозорци са неефективни, тъй като обменът на въздух е нисък и стените около прозорците се охлаждат. Последното дори насърчава растежа на плесени. За да избегнете това и да не губите излишно енергия, препоръчително е да отворите прозорците напълно за четири до шест минути – три до четири пъти на ден. Прекъснатата вентилация е особено ефективна, когато се отварят противоположни прозорци. Говори се за така наречената кръстосана вентилация. За да може температурните сензори на отоплението да не реагират на студения въздух и да увеличават подаването на топлина, препоръчително е да заглушите отоплението през това време.
Изолирайте както прозореца, така и зад радиатора
Добрата топлоизолация помага да се спести енергия. Във всеки случай това се планира едновременно в нови сгради. Но дори и в стари сгради не винаги са необходими големи ремонти, за да се подобри изолацията. Дори малки мерки са ефективни – изолационен филм на прозорците и зад радиаторите. Фолиото на прозореца е залепено отвътре върху стъклото. Между стъклото и филма се образува тънък слой въздух, който има изолационен ефект и минимизира загубите на енергия. Уплътняващата лента с пяна или гумените уплътнения помагат срещу пролуките.
Неизолираните радиаторни ниши са едно от енергийните слаби места, особено в старите сгради. И тук изолационният филм предотвратява загубата на топлина навън. Филмът може да бъде прикрепен директно към задната част на радиатора и отразява топлината в помещението.