Петър Илиев: НЕК преговаря с руската страна сама да си съхранява оборудването за АЕЦ „Белене“, има огромен опит
НЕК има огромен опит в съхранението на оборудване (за АЕЦ „Белене“ б.ред). Националната електрическата компания преговаря с руската страна сама да съхранява оборудването на АЕЦ „Белене“ под контрола на производителя.
Това съобщи пред журналисти изпълнителният директор на Националната електрическа компания Петър Илиев, като даде пример с това, че предното оборудване е било съхранявано на площадката 20 години, а „сега си работи перфектно“.
Според изпълнителния директор на НЕК за съхранението и преконсервация на оборудването ще отговарят между 10 – 15 български специалисти. Всъщност именно за преконсервацията се водят преговорите с руските заводи производители, но осъществяването на тази процедура от български специалисти ще струва в пъти по-евтино, обясни Илиев. „По принцип те искаха да го правят, но ние отказахме“, коментира изпълнителният директор на НЕК. Той обясни още, че половината от оборудването е тук, а другата част е на пристанището в Санкт-Петербург. Транспортирането е от порядъка на четири месеца.
„Оборудването е пристигнало. Всичко е съгласувано: как ще бъде разтоварено и къде ще се съхранява“, каза Илиев. Той обясни, че част от оборудването е под навеси, за друга ще се строят такива, а трета е в закрити зали. Освен това се обмисля НЕК да продаде на АЕЦ „Козлодуй“ част от старото оборудване за АЕЦ „Белене“, която все още се намира на площадката, за да се освободи място.
За целта ще се търси лицензиран оценител. НЕК е на път да обяви обществена поръчка и за оценка на площадката на Белене.
Петър Илиев обясни, че оборудването ще трябва да предстои на площадката най-малко през следващите 5 години. Сега да започне строителството на АЕЦ „Белене“, оборудването пак ще трябва да стои на площадката пет години, коментира той.
„Преди две седмици от завода производител бяха на площадката и нямаше никакви забележки от тях по съхранението на оборудването, както и по неговата консервация. Няма опасност от атмосферни условия да бъде нещо изложено и да му се наруши неговата цялост, защото ценното е вътре, където ние няма да допуснем нито корозия, нито някакво друго въздействие“, заключи Петър Илиев.
Преди дни от „Ижорски заводи“ съобщиха, че е вече е изпратен и втори реактор за АЕЦ „Белене“. Преди месец руските производители съобщиха и за транспортиране на друго оборудване за втората атомна електроцентрала.
3e-news.net