Планиране на енергийно самодостатъчна къща
Във времена на изменение на климата и растящи цени на енергията става все по-важно да се използват спестяващи ресурси и енергийно ефективни решения в управлението на сградите.
Една енергийно самодостатъчна къща е голяма крачка към устойчивостта за обитателите си
Това е сграда, която напълно задоволява енергийните си нужди от възобновяеми източници. Чрез използването на собствено произведена енергия обитателите стават независими от изкопаемите горива и доставчиците на електроенергия.
Просто казано, енергийно самодостатъчната къща прави следното: произвежда енергия, съхранява я и я използва ефективно. Но как точно работи това взаимодействие? В повечето случаи енергията се генерира от слънчеви панели на покрива или на фасадата. Това, което не ви трябва в момента, се съхранява в батерии. Тези батерии захранват къщата, когато слънцето не грее или търсенето на енергия е по-високо от настоящото производство на енергия. В края на краищата, не винаги използвате собствената енергия веднага, а се налага да я съхранявате за по-късно. „Без система за съхранение, излишната енергия се подава в обществената мрежа и се губи като ресурс за лична употреба.
По време на основното потребление – вечер и сутрин -електричеството трябва да бъде закупувано от обществената мрежа“, обяснява Кристиан Вайнард от инициативата Elektro+. „Накратко: да разчиташ на собствено генерирана слънчева енергия без съхранение е неефективно и скъпо.“
Използвайки интелигентни системи за управление, обитателите оптимизират потреблението на енергия и увеличат енергийната ефективност на дома си. „Добре обмисленото енергийно управление контролира енергийните потоци в къщата по такъв начин, че да протичат възможно най-ефективно. Например, системата научава от метеорологичната прогноза кога е най-доброто време за зареждане на батерията,” обяснява Вайнард.
Енергийно самодостатъчна къща: практична и лесна за изпълнение
„Собствениците на жилища, които биха искали да се възползват от по-голяма самостоятелност при доставката на енергия, но все още се колебаят, трябва да продължат напред стъпка по стъпка“, препоръчва експертът по енергиен мениджмънт Вайнард. „На първо място трябва да имате инсталиран енергиен мениджър, за да се визуализира общото потребление на енергия в къщата. Енергийният мениджър е устройство, което се инсталира от квалифициран електротехник, който прави оценка на необходимия капацитет за съхранение спрямо нуждите на дома. Това зависи от различни фактори, например размера на съществуващата фотоволтаична система, ориентацията на фотоволтаичните модули и индивидуалното годишно потребление на електроенергия. Ако са налични консуматори на електроенергия като термопомпа или електрическо превозно средство или са планирани за близко бъдеще, това също трябва да бъде включено.
Достатъчна енергия дори в моменти на пиково потребление
Важно е да има достатъчно енергия дори по време на пиково потребление. Електричеството се генерира през деня, когато грее слънце, но по-голямата част от него се консумира, когато всички са у дома. В повечето случаи това е периодът от късния следобед до лягане и след това отново сутрин. Ето защо една самодостатъчна къща се нуждае от система за съхранение на енергия, която е съобразена с индивидуалните нужди. На пазара има акумулатори с мощност от 6,5 до 19,5 kWh, като според производителите най-продаван в момента е този с 13 kWh.
Ако отчетете например потреблението си между 19:00 ч. и 7:00 ч. сутринта за период от три седмици, получавате първоначална индикация какъв капацитет трябва да има системата за съхранение, така че да отговаря на нуждите и навиците на обитателите на къщата“, съветва Вайнард.
„Ако по-късно разберете, че сте мислили на дребно, към батерията могат да бъдат добавени отделните модули.“ Според експерта обаче, това трябва да стане в рамките на една година, така че всички батерии да са еднакво мощни.
В случай на прекъсване на електрозахранването можете да разчитате на енергийно самостоятелната къща
Броят на електрическите уреди, използвани в домакинствата, се е увеличил значително през последните години. Използват се най-вече големите консуматори на електроенергия. Сред тях са енергоемките индукционни котлони, перални и сушилни, съдомиялни и инфрачервени панели за отопление. Последните се използват все по-често като алтернатива на класическото отопление. В случай на прекъсване на електрозахранването – което е рядко, но не може да бъде напълно изключено – добре е системата за съхранение да има авариен режим на захранване.
„При функцията за резервно захранване системата осигурява максимум 4,5 kW мощност, а през деня се добавят до 12 kW слънчева енергия от покрива. Тъй като прекъсванията на електрозахранването са много редки и обикновено не продължават няколко дни, системата за съхранение на енергия е чудесно решение“, казва Кристиан Вайнард.
Снимка: Elektro+/Hager Vertriebsgesellschaft