По-евтините слънчеви панели водят до ръст на възобновяемата енергия
Глобалните мощности за добив на енергия от възобновяеми източници са се увеличили със 115 гигавата през 2012 г., в сравнение със 105 гигавата през предходната година, сочи доклад на парижкия мозъчен тръст REN21.
Инсталираните мощности за възобновяема енергия са нараснали до над 1 470 гигавата, което се равнява на около 1500 ядрени реактора. Две трети от възобновяемата енергия все още идва от водноелектрически централи, но дяловете на вятъра и слънцето са се увеличили.
Спадът в цените на соларните модули, подсилван от евтините китайски модели, е спомогнал общата стойност на инвестициите във възобновяеми енергийни източници да намалее с 12 на сто до 244 милиарда щатски долара в сравнение с 279 милиарда щатски долара през 2011 г. Това означава ефективно увеличаване на размера на производствената мощност, която инвеститорите могат да получат насреща срещу парите си.
„Това не само че е нормално в условията на бързо развиващи се високи технологии, но е вероятно да доведе до още по-голяма конкуренция, което значи още по-големи ползи за потребителите, климата и повече възможности за устойчивост“, заяви Ахим Щайнер, директор на Програмата на ООН за околната среда.
Дали насищането с евтини слънчеви продукти ще продължи обаче не е ясно. Преди броени дни ЕС наложи наказателни мита за вноса на китайско производство слънчеви панели, клетки и подложки, твърдейки, че китайските производители ги продават в чужбина на цена под себестойността им. Миналата година САЩ наложи митнически тарифи върху китайски слънчеви панели след подобни оплаквания.
Инвестициите във възобновяеми енергийни източници през миналата година са били най-силни в развиващите се страни и в Япония, според UNEP. Налице е обаче застой или дори спад в САЩ и много европейски страни, които се борят с финансовата криза и несигурността за бъдещето на преференциалните субсидии.
Китай се очертава най-голям инвеститор във възобновяема енергия: страната е инвестирала 67 млрд. долара в областта на възобновяемата енергия през миналата година, в сравнение с 36 млрд. долара инвестиции в САЩ и почти 80 млрд. долара за всички европейски страни, взети заедно.