Подово или радиаторно отопление, или и двете?
Могат ли подовото и радиаторното отопление да работят заедно?
При изграждане на къща много хора имат дилеми относно избора на метод на отопление. Оказва се обаче, че не винаги правилното решение е само едно. Подово и радиаторно отопление, например, в една и съща сграда е възможно, а в някои случаи дори препоръчително. Научете повече за симбиозата на тези две системи.
Подово отопление и радиаторно отопление – разлики
Разликите между традиционните радиатори и подово отопление не са само естетически или свързани с оползотворяването на пространството. Видът на отопление на къщата също влияе върху топлинния комфорт на хората и размера на сметките. Подовото отопление се класифицира като нискотемпературно решение. То отделя топлина на принципа на излъчване, така че е ефективно и не води до вдигане на прах. То осигурява оптимално разпределение на температурата, отопление отдолу-нагоре. Освен това е с около 30% по-икономично от радиаторите, тъй като има по-висока ефективност при отопление.
Радиаторите от своя страна са по-лесни за инсталиране. Също така, в случай на повреда, определено е по-лесно да проверите тяхната работа и да направите ремонт. Те са класифицирани като високотемпературни решения. Загряват се бързо и бързо се охлаждат, като ви позволяват да контролирате температурата по-динамично.
Къде е по-ефективно подовото отопление и къде радиаторите?
Ако искате да намалите разходите за отопление, като същевременно увеличите комфорта, подовото отопление обикновено ще бъде по-добър избор. Освен това осигурява повече свобода в интериорния дизайн. Това обаче не означава, че ще работи във всяко помещение и при всякакви обстоятелства еднакво. Когато голяма част от стаята е заета от мебели или съществува риск от големи топлинни загуби (например при прекомерно остъкляване), подовото отопление може да не е ефективно решение.
Радиаторите от своя страна са чудесно решение за места, където температурата трябва бързо да се променя, според текущите нужди. Можете да ги комбинирате с интелигентен контролер и да програмирате индивидуални графици на работа в зависимост от деня от седмицата или часа. Този тип отопление е по-подходящ и за интериори с изолационни подови покрития – например дървен паркет, дюшеме или пухкав килим.
От казаното дотук се налага изводът, че подовото и радиаторното отопление доста често се налага да се комбинират. Понякога подовото е монтирано на първия етаж, а радиаторите на втория етаж. Възможно е също така да се комбинират две форми на отопление в една стая. Това е доста популярно, особено в банята. Тогава подовото отопление осигурява комфорт на краката, а лирата помага за изсушаване на кърпите и премахване на проблема с прекомерната влага в помещението.
Подово и радиаторно отопление – различни начини за комбиниране
Комбинацията от подово и радиаторно отопление изисква система за регулиране и контрол на температурата. Това е така, защото това са решения, които изискват подаване на вода при различни температури. Необходимо е водата да се загрее до температурата, изисквана от радиаторите, и след това да се „охлади“ до температура, подходяща за подово отопление.
Ако подово отопление е инсталирано само в няколко стаи, трябва да се монтира ограничител на връщащата температура. Ако двете системи се използват едновременно, може да е по-изгодно да се използват два отделни кръга (високо и нискотемпературен). От друга страна, ако радиаторите са само допълнение към подовото отопление, цялото отопление може да работи в режим на ниска температура. В този случай радиаторите е необходимо да бъдат оразмерени за нискотемпературна работа – повече глидери, по-голяма топлоотдаваща площ.
Усъвършенстваните контролери и регулатори, които ще намерите в офертата на ENGO Controls, ще помогнат за постигане на максимална ефективност на отоплението, независимо от вида. Те също така ще осигурят максимален комфорт за потребителите, позволявайки прецизен, автоматичен контрол на температурата във всяка стая.
Какви предизвикателства ще срещнем при управление на радиаторно и подово отопление?
Както бе споменато вече, радиаторното е доста по-динамично отопление – бързо загрява и бързо изстива, докато принципът на работа на подовото е точно обратен – много бавно загрява и също така много бавно изстива (инерционно).
За да могат радиаторното и подовото отопление да се управляват правилно, е необходимо да имате два различни начина на регулиране, съобразени с Динамика и Инерционност, тоест с две напълно противоположни системи на регулиране. Едновременното управление с един термостат би било невъзможно – или един огромен компромис с комфорта и полезността.
С тази двуяка задача могат да се справят терморегулаторите ENGO E25, които имат вградени различни логики за управление на радиатори или подово (TPI радиатори, подово).
Използването на ENGO E25 заедно с термостатични радиаторни глави ETRV решава още един проблем, окабеляването между термостата и термоглавата, при този вариант комуникацията между тях е безжична и ако искате да управлявате системата дистанционно, през интернет може да ползвате безплатното приложение ENGO Smart (TUYA). Управлението на подовото може да бъде направено със същият модел термостати, като в този случай връзката със задвижките в колекторите може да бъде жична или безжична, използвайки различни клемни шини ECB62-ZB и/или ECB-230.
Независимо че контролирате две различни системи (радиатори и подово), управлението е от едно и също приложение ENGO Smart, даващо ви възможност да комбинирате отоплението заедно с други функционалности, като:
– осветление;
– сензори за прозорци и врати;
– детектор за теч или дим;
– камери за наблюдение, детектори за движение и още много други.
Неусетно сте направили своя дом Умен, с възможност за дистанционно управление и създаване на най-различни сценарии, водещи до комфорт, уют, удобство и в крайна сметка до значителни спестявания от месечните сметки.
За повече информация – ENGO Controls.