pixel

Подвеждащи прогнози за развитието на ядрената енергетика

wind energy

Според изследователите на DIW климатичните сценарии за ядрената енергия се основават на нереалистични предположения. Това води до погрешни инвестиции в ядрената енергетика и по този начин възпрепятства разширяването на възобновяемите енергийни източници, които са по-печеливши и по-малко рискови.

Изследователи от Германския институт за икономически изследвания (DIW Berlin) са анализирали общо 2800 климатични сценария, записани от Междуправителствената експертна група по изменение на климата (IPCC) в скорошно проучване. Тяхното тревожно заключение: в продължение на десетилетия глобалните сценарии предполагаха силно преувеличено увеличаване на мощностите за ядрена енергия. Тези предположения обаче не отговарят на действителното дългогодишно развитие. Това противоречие е известно в научната общност като парадокс на сценария за ядрената енергия.

Фатални лоши инвестиции за сметка на климата и обществото

Средно тези сценарии предполагат, че ядрената енергия ще се увеличи от сегашните 3000 тераватчаса до над 6000 тераватчаса през 2050 г. и над 12 000 тераватчаса през 2100 г., съобщават авторите на проучването. „Това удвояване или учетворяване на производството на ядрена енергия противоречи на техническите и икономическите реалности“, казва Кристиан фон Хиршхаузен, директор по изследванията на отдела за енергетика, транспорт и околна среда в DIW Berlin. Съществува риск, поради климатичните сценарии, публични и частни пари да бъдат инвестирани в ядрени технологии, но да не бъдат печеливши.

Ядрената енергия не спасява климата

В условията на климатична криза, въпреки целия негативен опит с ядрената енергия, продължава да се обсъжда приносът на ядрената енергия за намаляване на емисиите на CO2 и по този начин за опазване на климата. Дори в Германия, където отказът от ядрена енергия всъщност се е случил. Според проучването ядрената енергия е един от най-скъпите източници на енергия, когато се вземат предвид съхранението на ядрените отпадъци и демонтирането на старите електроцентрали. Иновациите в областта на високорисковите технологии, като например плутониевите реактори, все още са далеч. „Ядрената енергия не е спасител на климата. Други технологии са по-изгодни и по-малко рискови“, подчертава Хиршхаузен.

Бумът в изграждането на нови ядрени реактори е нереалистичен

Според проучването на DIW в момента в света работят 415 ядрени реактора, но до 2030 г. около половината от тях ще трябва да бъдат изключени от мрежата поради тяхната възраст. Ако приемем, че темпът на разширяване се увеличи с 59%, както е в оптимистичния сценарий на специалния доклад на IPCC за целта от 1,5 градуса, през следващите десет години ще трябва да бъдат построени повече ядрени електроцентрали, отколкото в момента са включени към мрежата. „Този ​​очакван бум на ново строителство е нереалистичен“, казва съавторът Йенс Вайбецан. „В момента има само около 50 нови строителни проекта, по които се работи в световен мащаб, 31 от които вече са отложени – някои значително.“

Франция, със своите 58 ядрени реактора, е лидер в Европа в използването на ядрена енергия за национални доставки на електроенергия и се придържа към своята стратегия за доставки на ядрена енергия с понякога абсурдни идеи – пресъхналите реки и жегата водят до спиране през лятото на предимно старите ядрени реактори.

Проверете по-добре климатичните сценарии

Експертите обясняват противоречието между прекалено оптимистичните сценарии и реалността – парадокса на сценария за ядрена енергия – с политико-икономически, институционални и геополитически фактори. Тук по-специално роля изиграха тясната връзка между военното и търговското използване на ядрената енергия и стремежът на ядрената индустрия и свързаните с нея организации към самосъхранение. Климатичните сценарии следователно трябва винаги да бъдат критично подлагани на съмнение – особено техните допускания и модел на логика. В противен случай политиката и бизнесът биха могли да извлекат грешни мерки от тях.

Снимка: Nicolas Hippert

Може да харесате още...