pixel

Подземна отоплителна централа – едно възможно решение

Brötje

Да построите или ремонтирате къща, без да се налага да се жертва специално пространство за технологиите – мечта, която често се обсъжда още при планирането. Такова решение вече е намерено в нов жилищен комплекс в Ерланген, Германия. В този случай всички технологии са положени в един бетонен куб, който е вграден в земята. От връзката за битова вода до топлинния генератор от Brötje и компонентите за пренос – всичко може да се побере на 10 м². В Ерланген са инсталирани газов кондензен котел WBG 90 на Brötje, модул за подгряване на вода AguaSave на същата компания, буферен резервоар тип CPS 850, отоплителен резервоар за 300 л (и двата от Cosmo) и група отоплителни кръгове DN 40. Към тях се присъединяват потопяема помпа Conel, системата за димни газове ATEC и шкаф за измервателни уреди. По този начин системата предлага всичко, което е необходимо за обслужването на обекта.

Brötje

Подземната енергийна централа захранва 13 новопостроени къщи. До куба се стига през бетонния капак, а полагането му в земята изисква само 20 минути. В самия куб всички компоненти са  свързани хидравлично и електронно и са прегледно подредени. След монтажа единствено връзките към отделните къщи трябва да се осъществят чрез наземни линии.

Стенният газов кондензационен котел от серията WGB разчита на топлинна мощност от 20 до 90 kW и е предназначен за по-големи инсталации. Предлага се широка гама от допълнителни аксесоари. Освен това напълно автоматичното разпознаване и адаптиране на видовете газ (E, LL и LPG) осигурява лесно въвеждане в експлоатация. Чистото изгаряне се постига чрез използването на канал за предварително смесване, наречен OptiMix. Това означава, че измерването на CO от коминочистач е необходимо само на всеки три години. Благодарение на компактния дизайн инсталацията може да се реализира и в най-малкото пространство, както се случва в Ерланген.

Снимки: Brötje

Може да харесате още...