Поливателна термопомпа за отопление и охлаждане на отделни помещения
Християнската евангелска медийна компания ERF е базирана във Вецлар, на около 60 км северно от Франкфурт на Майн. Тук се създават радио- и телевизионни програми, както и интернет продукти. Съществуващите сгради на компанията са конструктивно и технически остарели, поради което на базираната в Хайлброн фирма Müller Architekten е възложено да изгради нов медиен център, който да е максимално съвременен от гледна точка на строителната физика, енергийната ефективност и технологиите. Понякога трябва да се вземат предвид противоречивите изисквания за климата в сградата.
Светлина и тъмнина
За да обединят архитектурно всички различни профили на използване под един покрив, архитектите разработват фасадна система, която включва както големи прозоречни площи за много светлина във вътрешността, така и напълно затворени зони.
Триетажната сграда е проектирана така, че при необходимост да може да се надстрои допълнителен етаж. Почти целият покрив е оборудван с фотоволтаични модули, чиято електроенергия се използва директно за технологията на сградата на медийния център.
Едновременно отопление и охлаждане
Различните зони в сградата понякога трябва да отговарят на противоречиви вътрешни климатични условия. Поливалентната термопомпа покрива по-голямата част от топлинния товар; допълнена е от газово кондензационно отопление. Поливалентният термопомпен агрегат позволява едновременно и независимо производство на топла и студена вода съответно за отопление и охлаждане. Ако в сградата са необходими едновременно отопление и охлаждане, поливалентният агрегат работи в режим на рекуперация на топлина, т.е. разпределя топлината от помещенията за охлаждане към помещенията за отопление. Два газови кондензационни котела (система с два котела) покриват пиковите натоварвания, за да се избегне по-ниският коефициент на полезно действие (COP) на термопомпата при температури под 5°C. Достатъчно време за работа се постига с допълнителен буферен резервоар. Топлината се предава в помещенията в зависимост от съответната пространствена ситуация: в тоалетните, коридорите и сервизните помещения – чрез радиатори, в преддверието – чрез вентилаторни подови конвектори на двата стенни панела, в кафенето, кухненския бокс, залите за семинари и във фоайето – чрез подово отопление. Студиата се захранват с отопление и охлаждане чрез рециркулиращи въздушни устройства, като връзката се осъществява чрез четиритръбна система, която позволява едновременно и независимо едно от друго охлаждане и отопление на съответните помещения. Това е възможно благодарение на две отделни охлаждащи вериги. Таваните на първия и втория етаж се използват и за отопление, а при необходимост и за охлаждане чрез активиране на компонентите. В ателиетата качеството на въздуха (съдържание на CO₂ и влажност) също се следи.
Високи изисквания към въздуха в помещенията
Почти всички помещения в новата сграда се проветряват от вентилационна система. За целта има централна вентилационна система, като само кухнята, бюфетът и залата за хранене се захранват от отделна вентилационна система. Офисите могат да се проветряват и ръчно през прозорците. Студиата имат специални изисквания по отношение на температурата и влажността, както и максимално допустимото продължително ниво на шум. Смяната на въздуха в помещението е проектирана в съответствие с DIN EN 16798: Енергийни характеристики на сградите – Вентилация на сгради с 40 до 50 m³/h*човек (в зависимост от вида на използване, единичен офис или конферентна зала) или с минимален коефициент на въздухообмен на помещението от 5, за да се постигне категория II за сграда с ниски емисии. Централната вентилационна система е подходяща за охлаждане на отделните студиа само в ограничена степен, тъй като температурата на подавания въздух не може да се настройва индивидуално.
Снимки: Diermar Strauß