pixel

Поправете, вместо да изхвърляте

products

В бъдеще производителите трябва да предоставят информация за продуктите по такъв начин, че потребителите да могат да вземат екологични решения за тях. Това включва също информация дали продуктът може да бъде ремонтиран и колко дълго трябва да издържи. Повече не трябва да се позволява на производителите да правят неверни и неправдоподобни екологични изявления. ЕС преследва тези цели с актуализацията на регламентите за защита на потребителите.

Проектът съществува от доста време. В условията на настоящата енергийна криза и заплахата от недостиг на суровини той придобива все по-голяма популярност. Комисарят по въпросите на правосъдието Дидие Рейндерс заяви: „Ако не започнем да потребяваме по-устойчиво, няма да постигнем европейските си цели за „зелена сделка“ – това е толкова просто. Въпреки че повечето потребители са склонни да дадат своя принос, наблюдаваме и увеличаване на случаите на грийнуошинг (greenwashing) и планирано остаряване.“ Последното се отнася до умишленото съкращаване на живота на продуктите. Затова политиците са призовани да принудят производителите и търговците на дребно да променят поведението си чрез ясно определени правила.

Потребителите трябва, например, да бъдат информирани за гарантираната дълготрайност на съответния продукт, дали и как може да бъде ремонтиран и кои резервни части са налични. За интелигентните устройства и цифровото съдържание и услуги потребителят трябва да бъде информиран и за актуализациите на софтуера, предоставени от производителя.

Нелоялните бизнес практики в описанието на продуктите вече не трябва да съществуват. Зелените етикети ще бъдат разрешени само ако се наблюдават независимо. Ако характеристиките съкращават експлоатационния живот, те не трябва да се скриват, например, в случай на софтуер, чиято функционалност е ограничена след определен период от време. По същия начин не трябва да има общи неясни екологични изявления, ако обещаните качества не могат да бъдат доказани. Това са например атрибути като „екологичен“, „еко“ или „зелен“. Твърдение, което се отнася само до определен аспект на продукта, не може да се използва обаче за целия продукт. Въпреки това ще мине известно време преди всички тези правила да се превърнат в закон. Сега предложенията на Комисията ще бъдат обсъдени от Съвета и Европейския парламент. След като бъдат приети на европейско равнище, те ще трябва да бъдат заложени и в националното законодателство на държавите-членки.

products

Не унищожавайте непродадените стоки

Зеленият евродепутат и председател на комисията по вътрешния пазар Анна Кавацини определи предложението на Европейската комисия като крайъгълен камък, защото означава, че почти всички продукти на вътрешния пазар са обект на определени минимални изисквания за устойчивост. В същото време тя обяви, че европарламентарната група на Зелените ще поиска затягане на забраната за унищожаване на непродадени стоки.

Дефицитите в рециклирането

Почти едновременно със законодателното предложение на европейско ниво Agora Energiewende, мозъчен тръст и лаборатория за политики, представи концепция за по-ефективна кръгова икономика за енергоемките материали. Анализът идентифицира дефицитите на настоящата кръгова икономика: твърде много стомана, алуминий и бетон се определят технически като рециклирани, но не се използват повторно в същата степен като първичния материал. Политиките се фокусират твърде много върху количеството, а не върху качеството на рециклиране. Освен това статистическите данни за рециклирането на пластмаси са непълни и следователно ненадеждни. Приблизително 50 процента от всички пластмасови отпадъци не се събират в края на живота им. Следователно нивата на рециклиране са много по-ниски от посочените.

Производството на желязо и стомана, алуминий, цимент и вар и пластмаси са отговорни за 70% от промишлените емисии и представляват нарастващ дял от потреблението на енергия и използването на изкопаеми горива в ЕС. Фокусът върху намаляването на въглеродния интензитет на първичното производство не е достатъчен. Постигането на неутралност по отношение на климата изисква в еднаква степен енергийна и ресурсна ефективност.

С амбициозни политики за подобряване на рециклирането годишните промишлени емисии в ЕС могат да бъдат намалени с до 10% до 2030 г. и с 34% до 2050 г., сравнено с нивата от 2018 г.

Снимки: PlanE

Може да харесате още...