pixel

Правилно отопление и проветряване през зимните месеци

Zukunft Altbau

Ако отоплявате и проветрявате правилно през студения сезон, спестявате енергия, защитавате климата и портфейла си. Важно е първо да направите настройките за подходящата температура. В зависимост от помещението, втората или третата степен на термостата са достатъчни. Ако проветрявате редовно в продължение на няколко минути, обменяте влажния, застоял въздух, предотвратявате охлаждането на помещенията и намалявате риска от мухъл. Тук са особено ефективни вентилационните системи – те постигат добро качество на въздуха при ниски топлинни загуби.

До две трети от режийните разходи се дължат на отоплението – особено през зимните месеци. Удивителното е, че при това положение често се проявява небрежност при отоплението на жилища. Термостатите се усилват ненужно, а някои прозорци се оставят открехнати с часове. Накратко – така топлината изчезва директно през прозореца. Резултатът е високи разходи и въглеродни емисии, както и студени стени с мухъл.

Избягвайте прекаленото затопляне или изстудяване

Тези негативни последици могат да бъдат предотвратени само с няколко мерки. „Помещения като дневни, детски и работни кабинети трябва да имат максимална температура от 19 до 21 градуса“, ​​казва Франк Хетлер от Zukunft Altbau. „По скалата на термостата това съответства на трето ниво.“ В стаите, които се използват по-малко, за по-кратко време или само за сън, са достатъчни 16 до 18 градуса. Това е второ ниво на термостата. Тези стаи включват спални и коридори. Второ ниво е достатъчно и в кухнята, тъй като тук се генерира допълнителна топлина при готвене.

Собствениците на жилища могат да спестят допълнителни разходи, ако адаптират стайната температура към ежедневието си и конкретното време от деня. Препоръчително е да намалите отоплението до 15-16 градуса около час преди да излезете от дома или преди лягане вечер. На термостата това е ниво едно или две. Който намали отоплението час преди лягане, може да намали нощните разходи с около 25%. Повечето отоплителни системи предлагат възможност за настройка на по-ниски температури за нощните часове. На сутринта нощният режим трябва да приключи час преди да станете.

Спестяванията са огромни, особено при сгради, които не са оптимално изолирани. Ако температурата спадне само с един градус, разходите за отопление вече са намалени с 6%. Нивата на термостата на радиатора съответстват на целевата температура, а не на скоростта на загряване. По-високите нива не отопляват стаята по-бързо, а само водят до по-високи температури, което често не е необходимо.

Трябва да избягвате блокирането на топлината от радиаторите с прекалено близко разположени мебели или спуснати завеси. В началото на студения сезон също си струва да се обезвъздушат радиаторите. Да използвате отоплението малко или напълно да го изключите, рядко е добра алтернатива. „През зимата в нормално използваните помещения не трябва да става по-студено от 12-15 градуса. Това позволява на влагата, която се отделя от хора, животни и растения, да се кондензира по-лесно върху студените места по стените и увеличава риска от мухъл“, обяснява Херман Данекер от Германската консултантска мрежа по енергетика (DEN).  „От друга страна, ако отоплението е включено на ниска степен, това намалява риска от мухъл, повишава качеството на живот и благоприятства здравето на всички.“

Причината за високите разходи за отопление често се дължи на неправилно проветряване. Открехнатият прозорец също може да осигури свеж въздух, но така скъпото отопление се губи. Накланянето на прозореца ненужно удължава обмена на въздух и през това време стените около прозорците се охлаждат. Това изстудява помещенията, които след това трябва да се отопляват отново. По-ефективна е бързата вентилация с широко отворени врати и прозорци или кръстосаната вентилация за няколко минути. Използваният въздух бързо се заменя с чист, а малко след това стаите отново са уютно затоплени. Най-добре е едновременно да се отварят широко противоположните прозорци. По-специално в кухнята и банята такова течение трябва да се осигурява няколко пъти на ден; в другите жилищни помещения обикновено е достатъчно да проветрявате сутрин, на обяд и вечер.

Вентилационната система като алтернатива

Всеки, който не се интересува от проветряване и не иска да прави грешки, е добре да има вентилационна система. Тя вентилира автоматично и гарантира, че застоялият влажен въздух се отстранява и се подава свеж, богат на кислород въздух с по-малка влажност. Устройствата често възстановяват топлината. Това гарантира, че топлината от използвания отработен въздух се прехвърля към студения свеж въздух и не излиза навън, като по този начин се спестява енергия. В зависимост от вида на филтъра, системата предпазва и от фин прах, цветен прашец и вируси.

Може да харесате още...