pixel

Прохлада и отопление в едно

Климатикът е един от съвременните електроуреди, които определено правят живота по-хубав. С всяка изминала година, все повече хора се снабдяват с това удобство, тъй като употребата му е всесезонна. Промяната в климата, която е осезаем факт през последните години и по-точно убийствените жеги, направи закупуването на климатик почти необходимост. И както следва, според търсенето – и предлагането. Появяват се все повече фирми, които предлагат климатици от световни производители – японски, китайски, южнокорейски, италиански, американски.

Няколко исторически факта.
През 1902г. американецът Алфред Улф проектира въздухоохлаждащи системи за Карнеги хол, Нюйоркската борса и други обществени сгради. По същото време инж. Уилис Кериър изобретява първата индустриална, задвижвана с електричество система за вентилация и пречистване на въздуха, която контролира и влажността.

До 1930г., използваният в климатиците газ бил опасният за здравето амоняк. Тогава Томас Мидгли открива фреона. В съвременната климатична техника, фреонът е напълно безопасен за здравето на човека. До 2002г. масово използван е фреон R-22. Той е безопасен за човека, но вреди на озоновия слой, затова производителите се насочват към R-407 и R-410. Употребата на R-22 в Европа трябва да бъде преустановена до 2014г.

През 1929г. General Electric пускат първия стаен климатик. Скоро след това се появяват и климатиците от прозоречен тип, които и до днес са предпочитани в Латинска Америка, Близкия изток и Индия.

До началото на 60-те години американските компании са начело в бранша, после инициативата преминава в японските инженери, които въвеждат съществени иновации. През 1958г. Daikin разработват климатик, който и охлажда, и топли въздуха. Три години по-късно Toshiba стартира масовото производство на сплит системи. През 1969г. отново Daikin създават климатик мулти-сплит система. Съществена крачка напред са климатиците от инверторен тип, създадени в Toshiba през 1981г.

Най-разпространените видове климатици.
Най-общо климатиците се делят на два вида – за битови пространства и за големи промишлени пространства.

Към климатиците за бита спадат:
Сплит системи – най-предпочитани са, защото се отличават с ниски нива на шум, висока ефективност, икономичност и красива визия. Състоят се от външно и вътрешно тяло, свързани чрез медни тръби, по които циркулира фреон. Биват инверторни и конвенционални. Конвенционалният климатик работи на пълна мощност, докато въздухът в помещението достигне желаната температура. Поради това този тип е доста неикономичен. Инверторният климатик работи с компресор с плавно, цифрово регулиране на мощността, в зависимост от температурата, която трябва да се достигне. Инверторните сплит системи автоматично регулират мощността си, докато конвенционалните сплит системи работят в режим включване и изключване. Поради това икономията на инвертора спрямо конвенционалния е от 25% до 72%. Инверторният климатик може да работи на отопление при отрицателни външни температури до -20°С, което за конвенционалния е непостижимо.

Мулти-сплит системи – подобни на горните, само че едно външно тяло работи за две и повече вътрешни тела. Използват се, когато няма възможност за монтаж на повече външни тела или когато архитектурният стил на сградата не го позволява. Като надеждност са по-слаби, а цената им често надвишава цената на няколко отделни сплит системи. Също биват инверторни и конвенционални.

Мобилни климатици – както подсказва името, могат да се местят и не изискват монтаж от специалист. Недостатък е слабата им мощност и високият шум. Освен това имат тръба за топлия въздух, за която трябва да бъде осигурен отворен прозорец.

Прозоречни климатици – също не изискват монтаж от специалист. Състоят се от един панел, който се монтира в прозореца. Шумни са, не особено естетични, смятат се за отживелица.

Към климатиците за големи промишлени пространства спадат:
Колонен тип климатици – състоят се от външно тяло и вътрешно, което изглежда като колона. С голяма мощност са, използват се главно за заведения. Заради силната струя е препоръчително около тях да няма стоящи наблизо хора.

Таванно-подов климатик – може да се монтира както на тавана, така и на пода. Използва се и в домашни помещения, при които няма възможност за инсталиране на сплит система. Например при големи стъклопакети, особена архитектура и т.н. Сходни на него са таванно-стенния тип, който може да се постави както на таван, така и на стена и изцяло таванният тип.

Касетъчен тип климатици – състои се от външно тяло и отделни “касетки”, скрити в окачен таван, който трябва да е минимум 30см, затова са приложими само във високи помещения. Имат две основни предимства: естетични са, защото са скрити в тавана и от тях се виждат само декоративните решетки и освен това разпределят въздушната струя в четирите посоки. Това позволява да се използва един такъв климатик за голяма площ, вместо отделни сплит системи. Монтират се в ресторанти, големи офиси и заведения.

Поглед към България.
Обзорен поглед на изминалия летен сезон от някои водещи фирми в България показва, че клиентите не са на едно мнение. При различни фирми, предлагащи климатици на едни и същи производители, се наблюдават различни тенденции.

Във фирма Термо клима най-търсени през лятото се били инверторните климатици от престижните японски марки Daikin, Mitsubishi, Fujitsu, Toshiba. Успешно са се продавали и конвенционалните модели на Midea.

Като цяло, според тях, има тенденция хората да се ориентират към високия клас климатици, които въпреки по-високата цена предлагат икономичност, разнообразни филтриращи системи за подобряване на качеството на въздуха и модерен дизайн. Освен това ниските класове климатици имат проблем с отоплението през зимата, с което все повече клиенти са наясно и затова търсят по-високото качество. Фирмата предлага богата гама климатици, съобразно с персоналните изисквания на всеки клиент, стараейки се на максимална обективност и позовавайки се на опита от минали сезони. По отношение на китайските климатици, които имат доста голямо място на българския пазар, експерт на фирмата смята, че има сполучливи модели, които, обаче, все още са далеч като качество и екстри от японските.

Според информацията от фирма Про клима, най-търсените модели от конвенционалните климатици през изминалия летен сезон са Panasonic CS-PW-12GKE, Midea MSG-12HR и Fujitsu ASY-12USB. Като цяло, според тях, сезонът е бил по-различен – не е имало толкова голямо търсене на климатици, сравнено с предишни години. По отношение на китайската продукция, мнението им е, че тя се продава добре тогава, когато се предлага предимно за охлаждане, както всъщност е през летния сезон.

Фирма Деймос Корект предлага основно четири марки климатици: Mitsubishi Heavy Ind., Daikin, Midea и Chigo. Най-продавани през изминалия сезон при тях са били серия Mitsubishi SRK/SRC 20, 25 и 35 / 7,9 и 12 BTU/.

От предлаганите модели на Daikin – инверторен модел RX/FTX 25 G, на промоционална цена. Хит на изминалото лято са били новите продукти на Midea MSV1 09 и MSV1 12. Те са със сив огледален панел, с еко фреон R 410C и са на цени 599 и 699 лв.

Марката Chigo бавно, но сигурно се налага на пазара и все повече клиенти с по-ограничени финансови възможности предпочитали този китайски климатик. Модел KFR 25 GW, KFR 35 GW са клас А с еко фреон R 410C и на достъпни цени – 520 и 620 лв.

Фирмата предоставя информация на клиента за предимствата и недостатъците на всяка една марка климатична техника, за да може той да вземе най-правилното решение за себе си, според помещението, което иска да отоплява. Освен кубатура и квадратура се взима информация и за дограмата, изолацията, външните стени, изложението, етажа, трудностите при монтажа и при необходимост се извършва безплатен оглед на помещението в удобно за клиента време.

Според експерт на фирмата, китайските климатици Chigo и Midea не могат да се сравнят с Mitsubishi и Daikin нито в ценово, нито в качествено отношение. Цените на китайските конвенционални климатици започват от 440 лв., а най-евтиния конвенционален Daikin е с цена 918 лв. Някои модели китайски климатици все още са с фреон R22, който вече излиза от употреба, тъй като е вреден за озоновия слой. Като цяло те не са нито икономични нито енергоспестяващи. Различни са нивата на отделяния шум, екстрите на климатика – хоризонтално движение на жалузите, допълнителни филтри, сензор за присъствие. Ако едно конвенционален климатик Chigo отдава отоплителна мощност в kw 2,78, то същият модел на Mitsubishi – инвертор отдава максимална отоплителна мощност в kw 4,8. Конкретно тези две китайски марки са добри за цената си и могат да работят без проблеми няколко години.

Според информацията от фирма Скай клима, през летния сезон се търсят основно евтини климатици (т.нар. среден клас), тъй като зимата е далече и клиентите не се интересуват от това как се представя климатикът в режим отопление, а просто се опитват да се охладят. Такива са представители на марките Midea, Nippon, Chigo, LG и др. През изминалия сезон е имало търсене и на климатици висок клас (по-скоро нисък от наложили се маркови призводители), като Daikin, General, Fujitsu, Mitsubishi, Toshiba и др. Тези модели се предпочитат от клиенти, които мислят не само за момента, а и в перспектива. Висок клас климатици се търсят целогодишно, но много малък процент от клиентите могат да си позволят да отделят пари от порядъка на 3000-4000 лв. за климатик и затова този клас (топ клас) климатици се предпочита от по-платежоспособни клиенти. Фирмата предлага на клиентите това, което е най-добро за тях, водейки се от финансовите им възможности и изисквания.

Според тях китайската продукция не е за пренебрегване. Има вече няколко марки, наложили се на българския пазар – Midea, Gree, Nippon и др., конвенционалните машини на които са значително по-евтини от тези на японските производители (в повечето случаи два пъти по-евтини) и в същото време предлагат достатъчна надеждност и мощност на достъпна цена, но изостават откъм шум и икономичност. Не са на същото ниво като японските, но определено предлагат качество и биват избирани от голям процент клиенти, които не могат да си позволят по-висок клас.

Фирма Проклима сълюшън отчита като най-търсени през лятото климатици марка General, както и марка Daikin, модел Ururu Sarara. Последният е единствената известна досега климатична система, която внася пресен въздух, освен традиционните функции за отопление и охлаждане. Това е от изключителна важност за постигане на максимален комфорт в помещението, както и за здравословен начин на живот. Най-новите продукти за сезон лято 2008 са били Natural Термопомпен бойлер и S Energy Natural Система от климатик и термопомпен бойлер в едно. Фирмата се съобразява с изискванията на клиентите, но винаги се стреми да предлага най-доброто. Според тях, сред китайските производители също се срещат продукти с много добро качество и на конкурентни цени.

Може да харесате още...