Разширяването на вятърната енергия в Европа: Постижения и предизвикателства
Разширяването на вятърната енергия в Европа напредва равномерно, но не толкова динамично, колкото е необходимо. В сравнение с предходната година през 2024 г. към мрежата са били присъединени по-малко мощности за вятърна енергия. Общо в Европа са инсталирани 16,4 гигавата, от които 12,9 гигавата са в ЕС.
Според Джайлс Диксън, управляващ директор на европейската асоциация Wind Europe, разширяването на вятърната енергия в Европа няма необходимата динамика. През 2024 г. в Европа са изградени 16,4 гигавата нови мощности за вятърна енергия, от които 12,9 гигавата в Европейския съюз. Лъвският дял (13,8 гигавата – 84%) от новите инсталации са наземни вятърни турбини. 2,6 гигавата мощности за вятърна енергия са били свързани към мрежата в офшорна зона – в морето.
По данни на Wind Europe Европа разполага с капацитет за вятърна енергия от 285 гигавата, от които 248 гигавата са на сушата, а 37 гигавата – в морето. На ЕС-27 се падат 231 гигавата от общия инсталиран капацитет, от които 210 гигавата са на сушата, а 21 гигавата – в морето.
„Вятърната енергия в Европа продължава да расте, но само наполовина, отколкото е необходимо. Това е огромна пропусната възможност. Всяка вятърна турбина, построена в Европа, спомага за намаляване на цените на електроенергията за предприятията и домакинствата. Три неща ни спъват: тромавите разрешителни, бавното разширяване на мрежата и недостатъчната електрификация“, казва Джайлс Диксън, главен изпълнителен директор на WindEurope.
Миналата година Германия инсталира най-много нови мощности – 3,2 гигавата, благодарение на бързото разрастване на наземната вятърна енергия. След Германия най-много нови мощности са изградени в Обединеното кралство (1,9 GW) и Франция (1,7 GW). И трите държави инсталираха нови мощности на сушата и в морето.
33 милиарда евро са привлечени като капитал за нови проекти за вятърна енергия в Европа. С тях бяха финансирани почти 20 гигавата нови мощности, които ще бъдат инсталирани през следващите няколко години.
На вятърната енергия се падат 20% от потреблението на електроенергия в Европа, въпреки че дяловете варират в различните страни. Дания е първенец с дял на вятърната енергия от 56%. Осем други държави получават поне една четвърт от електроенергията си от вятър – включително Германия, Обединеното кралство и Нидерландия.
Wind Europe приема, че кумулативният капацитет в ЕС ще се увеличи до 351 в периода 2025-2030 г. и че всяка година ще бъдат добавяни средно по 23 гигавата. Целта на ЕС за 2030 г. е 425 гигавата. Европа като цяло може да достигне 450 гигавата през същия период.
Много проекти за вятърна енергия чакат да бъдат свързани към мрежата
Констатациите на WindEurope включват и твърдението, че Европа все още не оптимизира и не разширява достатъчно бързо своите електрически мрежи. В момента стотици гигавата нови вятърни паркове чакат разрешение за свързване към мрежата. Някои държави филтрират опашките за свързване към мрежата, за да дадат приоритет на по-зрелите или стратегически проекти или за да намерят правилния баланс между технологиите. Всички държави трябва да последват този пример.
Вятърната енергия е важна за конкурентоспособността на индустрията
Ключови сектори на европейската икономика – особено химическата и циментовата промишленост – очакват значително увеличение на търсенето на електроенергия до 2040 г. Те очакват вятърна енергия, която е в уникална позиция да посрещне това нарастващо търсене поради своята мащабност и високи коефициенти на капацитет.
Председателят на Германската асоциация за вятърна енергия коментира анализа на Wind Europe: „Германия е пионер в развитието на вятърната енергия в Европа. Благодарение на изключителното развитие на одобренията тази тенденция ще се запази и през следващите години. Това се отразява и на пазара на труда: отрасълът продължава да набира нови квалифицирани работници – дори в икономически трудни времена. Следващото федерално правителство трябва да се възползва от това и да засили още повече рамковите условия за производството и локализацията на енергията.“
Снимка: Unsplash