Роберт Бош – 30 години на пазара
С цифровия металотърсач DMO 10 и цифровия ултразвуков далекомер DUS 20 Bosch пусна първите измервателни инструменти на пазара преди 30 години. Междувременно компанията се разви от класически производител на електроинструменти до доставчик на високотехнологични устройства, подходящи за ежедневна употреба.
Това, което в днешно време е толкова модерно, колкото компютър с CRT монитор, през 1992 г. е било новаторско постижение -Високотехнологичният нос на Bosch, както се нарича DMO 10, надеждно „подушва“ скрити метални предмети под местата за пробиване. Уникалността на DMO 10 се състои в това, че за първи път той може да измерва дълбочина до 50 милиметра, вместо да показва обекти без информация за дълбочината, което беше нормално дотогава. По този начин DMO 10 е бил предназначен преди всичко да даде възможност на потребителите на чукове Bosch от успешно утвърдения двукилограмов клас да пробиват дупки в стени, без да износват скъпите по онова време свредла с чукове върху арматурно желязо или да удрят електрически кабели. Ултразвуковият далекомер DUS 20 с много голям обхват от 20 метра по онова време е предназначен да улесни бързото определяне на размерите на помещенията и изчисляването на нуждите от материали въз основа на тях – без да е необходимо да се използва метър или рулетка.
Развитие на измервателната технология от 1992 г. до днес: квантов скок
С тези устройства Bosch полага основите за разработването на множество инструменти за измерване, локализиране и нивелиране и продължава да развива технологията. Докато точността на измерване на ултразвуковия далекомер DUS 20, например, е била само пет сантиметра на десет метра, днес тя е ± 1,5 милиметра с модерни устройства като лазерния далекомер GLM 50-27 CG Professional. А радарните детектори като D-tect 200 C Professional днес предлагат дълбочина на засичане до 200 милиметра вместо 50 милиметра като DMO 10 от 1992 г.
От пазарна ниша до масов продукт – измервателна техника за професионалисти и домашни майстори
Шест години след представянето на първите измервателни инструменти, през 1998 г. Bosch пусна на пазара първия лазерно базиран далекомер DLE 30. Той е много по-точен от ултразвуковия далекомер и за една нощ прави лазерната технология достъпна: устройството струва 798 марки – около 410 евро – което е под прага на амортизацията и е значително по-евтино от подобни устройства на доставчици от геодезическата индустрия. Освен това DLE 30 поставя нов стандарт чрез простото си управление по подразбиране. Водени от целта за разработване на все по-мощни, по-малки и още по-достъпни устройства, стъпка по стъпка последваха усъвършенствани модели наследници, а през 2006 г. се стигна до големия еволюционен скок. Bosch твърди, че е успял да пусне на пазара най-малкия лазерен далекомер в света с помощта на специално разработен полупроводников компонент (ASIC): DLE 50 с дължина на ръба 10×5,8×3,2 cm и тегло 160 грама. Компанията също така положи основите на възможността да предлага варианти, съобразени с нуждите на потребителите, и реши да разграничи гамата от измервателни технологии в бъдеще на сини професионални устройства и зелени устройства за домашни майстори. Развитието и диференциацията се отплатиха, а бизнесът с измервателна техника набираше все по-голяма скорост. През 2009 г. подразделението „Измервателна техника“ най-накрая беше основано като самостоятелна и успешна бизнес единица в Bosch Power Tools.
Bosch определя тенденциите и стимулира развитието на индустрията
Второто изключително постижение в областта на развойната дейност е радарната технология на Bosch за локализиране, използвана за първи път през 2001 г. в стенния скенер D-tect 100. Според Bosch за по-малко от десет години двете технологии са превърнали компанията от класически производител на електроинструменти в доставчик на високотехнологични устройства, подходящи за ежедневна употреба. Днес продукти като лазерния далекомер Zamo, линейния лазер Atino и кръстосания лазер Quigo Green са символ на иновации, които създадоха пазари в сегмента „направи си сам“. Bosch винаги задава нови тенденции и стимулира развитието на индустрията. Zamo и Quigo Green, например, са част от цяла серия лесни за използване устройства с един бутон. Според производителя Quigo Green е и първото измервателно устройство, чийто корпус и аксесоари са изработени от 90% рециклирана пластмаса. Още от етапа на разработване на продукта фокусът беше върху намаляването на CO2 отпечатъка – от продукта до аксесоарите и опаковката. В професионалния сегмент Bosch успешно работи с лазерни далекомери, локатори и линейни лазери като GLL 3-80 CG Professional с възможност за свързване към мрежата. Днес функциите за свързване и приложенията значително улесняват документирането и по-нататъшната обработка на резултатите от измерванията. С решения, базирани на облак, като MeasureOn, Bosch стимулира дигитализацията на строителната площадка и дава на архитектите и занаятчиите допълнителен тласък в ефективността.
Снимки: Bosch