pixel

Ръст в битовото отопление на твърдо гориво е отчела Столичната община

Ръст в битовото отопление на твърдо гориво е отчела Столичната община, стана ясно от изказване на кмета на столицата Йорданка Фандъкова на дискусия „Зелени инвестиции – бизнес перспективи пред социално отговорните компании“, цитирана от агенция „Фокус„.

Битовото отопление на твърдо гориво е и сред основните причини за замърсяването на въздуха с фини прахови частици в столицата (наред с натоварения трафик по улиците), която трайно е в челните места на най-мръсните градове в Европа, а през лятото на 2015 г. Европейската комисия заведе дело срещу България в Съда на Европейския съюз заради трайно високите равнища на ФПЧ. София се нареди и сред най-рисковите за здравето градове ( според данни на Световната здравна организация от 2015 г., София е и в класацията на градовете, в които има повишен риск от рак на белите дробове заради наднормени количества ФПЧ).

Фандъкова обясни, че заради тази тенденция на увеличение, общината поставя от тук нататък като водещ проблема с битовото отопление на твърдо гориво. В тази връзка Фандъкова съобщи, че общината работи по пилотен проект за монтиране на филтриращи устройства на комините на хората, живеещи в един район в околностите на София. Идеята е филтрите да пречистват въздуха от използваните горива. „Искаме да стимулираме хората и да им помогнем да спрат да използват вредните горива в бита“, каза кметът.

В същото време не е ясно какво се случва със заявените намерения на екоминистерството за ограничаване употребата на нискокачествени въглища с високо съдържание на пепел и сяра. Ведомството смяташе да въведе ново изискване – социалните помощи за отопление да се дават за по-качествени и екологични горива, което да влезе в сила през следващия отоплителен сезон – 2016-2017 г. Идеята се разискваше в междуведомствена комисия, но досега няма крайно решение.

По думите й, в София е постигнато „устойчиво намаляване на вредните емисии“ въпреки, че за поредна зима емисиите фини прахови частици многократно надвишаваха допустимите стойности и въздухът в града беше опасно прашен.

В защита на тезата си, Фандъкова изтъкна, че „намалява броят на годишно регистрираните превишавания на нормата на количествата фини прахови частици“ без да конкретизира с данни.

За 2014 г. средногодишната норма на азотни оксиди е спазена, а за първите четири месеца на 2015 г. е регистрирано само едно превишение на нивата, обясни кметът на столицата.

„Мерките за подобряване качеството на въздуха и намаляване на вредните емисии дават резултат само със комплексен подход във всички сфери – екология, транспорт, енергетика и образование“, обобщи Йорданка Фандъкова.

Фандъкова: 80% от отпадъците на София вече се оползотворяват

Според Фандъкова в София има „сериозен напредък в цялостната система за управление на отпадъците“. В тази връзка тя изтъква, че преди две години СО пусна две инсталации за преработка на зелени и хранителни отпадъци, от които произвежда електроенергия и висококачествен компост. През миналата година отвори врати и завода за отпадъци.

За половин година, има сепарирани 510 тона черни метали, 76 тона хартия, 28 тона цветни метали, 28 тона пластмаса, 102 тона найлон и 833 тона стъкло, заяви кметът на столицата.

„Целта ни е максимално рециклиране и оползотворяване на отпадъците. Към момента този процент е около 80%“, твърди Йорданка Фандъкова. Не е ясно какъв е процентът на рециклираните отпадъци от тези 80% оползотворени отпадъци (към тях от общината причисляват и изгаряните отпадъци в циментови заводи, около 57 хил. тона на година, както и трупането на органична маса върху нарушени терени за рекултивация).

По-голямата част от рециклирането в София идва от пунктове за вторични суровини и фирми, защото според официалният доклад на Европейската комисия от ноември 2015 г. в София се събират разделно едва 4% от отпадъците, а рециклираното от тях реално е по-малко (таблица 7-1 на стр. 107). В доклада липсва оценка на ефективността от разделното събиране в София, а като причина от Комисията посочват „липсата на данни“. В същото време по Закона за управление на отпадъците общината е длъжна да предоставя редовно и достъпна информация на гражданите за това точно какво и колко се рециклира, изгаря и изобщо как се управляват от СО отпадъците.

Към мерките за по-голям процент рециклиране Фандъкова сложи и изграждането на инсталация за горене на отпадъци в „Топлофикация – София“, срещу което има сериозен обществен отпор заради токсичните вещества, които ще се отделят при изгарянето им и ще замърсяват и без това превишено прашния въздух на столицата.
Другите нови инсталации ще са за преработка на утайките на пречиствателната станция „Кубратово“, на инсталация за производство на екопалети.

Може да харесате още...