Румънските фермери предпочитат бедността пред добива на шистов газ
Селяните са създали лагер край парцела, където Chevron има за цел да инсталира първата си проучвателна инсталация, блокирайки достъпа и принуждавайки компанията да обяви миналата седмица, че спира работа.
„Нашите кухни са пълни с домашно приготвени конфитюри и сладка, чували с ядки, щайги с плодове, мед и сирене – всичко това е произведено от нас“, казва 47-годишната Дойна Дедиу, местен жител и една от протестиращите.
„Не сме чак толкова бедни“, каза тя. „Може и да нямаме много пари, но имаме чиста вода и сме здрави – и просто искаме да бъдем оставени на мира“.
Решението да се спре работата в Пунгещи – първият проучвателен сондаж за шистов газ в Румъния – има голямо значение заради посланието, което отправя към въпроса колко добре дошъл е добивът на шистов газ в източната част на Европа.
Големи части от богатата Западна Европа избягват шистовия газ поради страхове от възможно замърсяване на водите и сеизмична активност заради хидравличното разбиване, известно като „фракинг“.
Индустрията, разбира се, настоява, че няма нищо опасно.
Chevron, която има всички необходими разрешителни за проучване и при Пунгещи, казва, че се придържа към най-високите стандарти за безопасност.
Фазата на проучване ще трае около пет години и не включва фракинг – процес, при който големи количества вода, смесени с химикали, се напомпва под висок налягане в скалните образувания, за да ги разцепи и осободи природния газ.
В коментар относно местните проблеми компанията заяви, че тества подпочвените води преди и след сондаж, за да се увери, че природата не е засегната, и че извършва геоложки сеизмични проучвания и поддържа общността информирана на всеки етап. Компанията се позова на мащабното използване на фракинг в САЩ и други места по света и заяви, че това е „доказана технология, която е използвана безопасно в продължение на повече от 60 години“.
В това обаче компанията така и не успява да убеди хората от Пунгещи.