Русия пуска голяма слънчева централа в Сибир
Като част от амбициозния план на националното правителство за чист въздух, през декември е планиран стартът на соларен парк, което ще удвои производствения капацитет на Омска област. Проектът е на стойност 40 милиона долара.
Руският производител на фотоволтаични устройства Hevel почти завърши строителството на слънчевата централа Руско-Полянска с мощност 30 MW в Западен Сибир, съобщи правителството на Омска област. Очаква се слънчевият парк да генерира 35,5 GWh, енергия достатъчна за захранване на 3000 къщи, прогнозира местното правителство.
Руско-Полянская, която се намира недалеч от границата с Казахстан, ще стане третата слънчева централа в Омска област – топла част на Сибир с около 300 слънчеви дни в годината. Районът е слабо населен и липсват инфраструктура и съоръжения за производство на електроенергия. Повечето от електроенергията в тази част на Русия се произвежда от топлоелектрически централи.
„Проектираният капацитет за производство на електроенергия на централата е еквивалентен на изгарянето на повече от 1800 тона въглища и това би предотвратило повече от 5000 тона въглеродни емисии от електроцентрали, работещи с въглища“, казва Олег Шуткин, директор на отдела за инженеринг и производство в Hevel.
Освен избягването на вредните емисии, новата слънчева централа ще подобри самодостатъчността на Омска област по отношение производството на електроенергия, добавя регионалният министър на енергетиката Антон Гаак.
Правителството на Омск вече обеща да построи шест слънчеви централи в региона през следващите три години.
Освен това местните власти обмислят нови стимули за желаещите да инвестират в соларна енергия. Предложенията включват възможно намаляване на данъка върху недвижимите имоти за компании, изпълняващи проекти за възобновяема енергия.
Развитието на производство на соларна енергия е част от националната програма за чист въздух, по силата на която Омска област иска да намали въглеродните емисии с 20% до 2024 г. Инвестиционната цена на програмата е оценена на 116 милиарда рубли (1,66 милиарда долара).