pixel

Само 11 гигавата: Wind Europe критикува растежа на вятърната енергия в ЕС

Mark Mühlhaus

Снимка: Mark Mühlhaus

Европа изгражда твърде малко нови вятърни турбини, за да постигне своите енергийни и климатични цели. Според текущата годишна статистика на Европейската асоциация за вятърна енергия Wind Europe през 2021 г. в ЕС са построени вятърни паркове с общ капацитет от едва 11 GW. За периода 2022-2026 статистиката прогнозира годишно увеличение от 18 GW. През изминалата година Европа като цяло има инсталации за 17,4 GW вятърна енергия. Това увеличава общата мощност до 236 GW.

Великобритания е начело, Германия на 3-то място

Според Wind Europe 81% от новите мощности в Европа са наземни вятърни турбини. Страните, които инсталираха най-много нови вятърни турбини миналата година, бяха Обединеното кралство, Швеция, Германия, Турция и Холандия. Швеция е водеща на сушата, Великобритания – в офшорната вятърна енергия. Годишните статистически данни на Wind Europe са песимистични: изгражда се твърде малко вятърна енергия, за да се постигне целта на ЕС за 40% възобновяема енергия до 2030 г. Три четвърти от новите инсталации ще продължат да разчитат на вятър от сушата. Wind Europe очаква германският пазар да се възстанови и Германия да инсталира най-големия вятърен капацитет през следващите пет години, следвана от Обединеното кралство, Франция, Испания и Швеция.

Проблемът: няма достатъчно разрешителни

Проблемът не е в амбициите на правителствата, а в разрешителните, критикуват от Асоциацията за вятърна енергия. Повечето държави от ЕС имат амбициозни национални цели за разширяване на вятърната енергия. Но разрешителните остават най-голямото затруднение – в Европа няма да бъдат одобрени толкова много нови вятърни паркове, колкото са необходими. Освен това почти никоя от страните членки не спазваше сроковете за процедурите по одобряване, предвидени в Директивата на ЕС за възобновяема енергия. Причините се крият в твърде сложните регламенти и процедури за одобрение и липсата на персонал в одобряващите органи.

В писмо до председателя на Европейската комисия, Урсула фон дер Лайен Wind Europe обяснява как малкият брой одобрени проекти засяга европейските производители на вятърни турбини и цялата верига на доставки, както и как индустрията е изправена пред високите цени на стоманата и други суровини. Според Wind Europe четири от петте европейски производители на вятърни турбини са работили на загуба през 2021 г.

Европейската вятърна индустрия се свива, вместо да расте

„Европейската вятърна индустрия губи пари, затваря фабрики и съкращава работни места – точно когато трябва да расте, за да се справи с огромното разрастване на вятърната енергия в Европа. Ако това продължи, Зелената сделка е застрашена, да не говорим за целите на енергийната сигурност на Европа“, казва изпълнителният директор на Wind Europe, Джайлс Диксън. Той подчерта, че Европа трябва да действа сега, за да гарантира, че нейните цели за възобновяема енергия могат да бъдат постигнати от европейски компании и европейски работници.

„Решенията са очевидни: опростяване на процедурите за издаване на разрешителни, насърчаване на иновациите и уверение, че правителствата признават и възнаграждават стойността на европейската индустрия за обществото, околната среда и енергийния преход.“ Индустрията чака зелено електричество, подчертаха представители на различни индустриални асоциации.

Може да харесате още...