pixel

Секторът на океанската енергия в Европа напредва в изграждането на 137-мегаватов тръбопровод

Ocean Energy

През 2023 г. секторът на океанската енергия е напреднал към комерсиализацията си, тъй като през следващите пет години ще бъдат реализирани 137 MW европейски проекти за използване на енергия от приливите и вълните, съобщи във вторник организацията с нестопанска цел Ocean Energy Europe, която представи последните си статистически данни.

Газопроводът е подкрепен с финансиране от ЕС и от националните приходи и включва 127 MW проекти за приливи и отливи и 10 MW енергия от вълни. В областта на приливите и отливите се очаква да бъдат добавени 94 MW в Шотландия и Уелс благодарение на договорите за разлика (CfD), сключени от правителството на Обединеното кралство на кръгове AR4 и AR5. Пакетите за безвъзмездна помощ и подкрепа на приходите от страна на френското правителство ще осигурят първата предкомерсиална ферма в страната – проектът FloWatt с мощност 17,5 MW, докато безвъзмездното финансиране от ЕС отключи 14 MW нови ферми за приливи и отливи, се казва в доклада на Ocean Energy Europe.

Реми Грюе, главен изпълнителен директор на Ocean Energy Europe, подчерта значението на националната подкрепа за приходите за жизнеспособността на проектите и доверието на инвеститорите. „В съчетание с инвестиционната подкрепа на равнище ЕС, която все още е необходима за пилотни и предкомерсиални проекти, тя дава тласък на индустриализацията на сектора“, добави Груе.

Що се отнася до инсталациите, през миналата година в Европа са били разположени четири устройства за приливни вълни, което представлява 280 kW нов капацитет. От 2010 г. насам в Европа са внедрени 30,5 MW технологии за приливни потоци, от които 11,75 MW вече работят, а 18,75 MW са изведени от експлоатация след тестване.

Годишните инсталации за вълни нарастват до 595 kW през 2023 г. от 46 kW през 2022 г. От 2010 г. насам вълновите инсталации в Европа възлизат на 13,3 MW, от които 12,3 MW са били изведени от експлоатация след края на програмите за изпитване и демонстрация.

Снимка: Nova Innovation

Може да харесате още...