pixel

Сименс спечели търг за вятърна енергия в Турция

Сименс спечели търг за вятърна енергия в Турция

Консорциум с участието на германския гигант Сименс е спечелил търг за проект за използване на вятърна енергия. В консорциума са още турските холдинги Тюркерлер и Кальон, информира турският печат днес.

Германско-турският консорциум е предложил на държавата най-ниската цена за киловат час от 3,48 щатски цента.

В търга на 27 юли за строеж на централа с мощност 1000 мегавата и вятърни турбини оферти внесоха осем консорциума, сред които четири германски гиганти. Той бе организиран в момент, когато Турция полага усилия да увери германските инвеститори, че капиталовложенията им в Турция са сигурни, независимо от напрежението в двустранните отношения в последно време.

Пред медиите енергийният министър Берат Албайрак коментира, че победата на Сименс изпраща важно послание на региона и света от гледна точка на турско-германските отношения, съобщава “Хюриет”, цитиран от БТА.

В търга се включиха също китайски фирми, датската Вестас (Vestas) и американската Дженерал илектрик (General Electric).

Очаква се спечелилият кандидат да направи капиталовложения в проекта в размер на над един милиард долара.
По думите на министъра на енергетиката турбините ще бъдат монтирани до началото на 2019 г. Предвижда се общо 450 турбини да бъдат поставени в пет различни района.

Албайрак определи предложената от консорциума на Сименс и двата турски холдинга цена за киловат час като световен рекорд, пише “Миллиет”. Той напомни, че цената на киловатчас, която Турция плаща за такава енергия сега, е 10,3 щатски цента.

С настоящия проект за използване на вятърна енергия 1,5 милиона тона въглеродни емисии годишно ще бъдат спестени, похвали се още министърът, цитиран от “Йени бирлик”.

“Вятърът на Турция”, гласи заглавието по темата на в. “Сабах”.

В. “Гюнеш” пък пише за “историческа крачка” на Турция по пътя към енергийна независимост. Изданието допълва, че условие на търга е било минимум 65 процента от системите да бъдат местно производство, а 80 процента от инженерните кадри да бъдат турци.

“По този начин хем ще се осигури заетост на хиляди лица, хем ще се вдигне на крака местната промишленост, която ще получи роля в производството на мегатурбините”, посочва вестникът.

dir.bg

Може да харесате още...