След 26 труса димящото дуло на фракинга гръмна в Тексас
След 11 земетресения в последните няколко дни, едно от които с магнитуд 3.6, треморът на земят под Ървинг в Тексас може би сбъдва най-големия кошмар на фракинга.
Голямо чудовище шава под повърхността на Тексас, под пясъка и каубойски кости. Този звяр е решил да се разшава след 15 000 000 години дрямка. Клатенето на земята под Ървинг се измерва в най-малко 10 земетресения за два дни и общ брой на трусовете от 26 във времето от октомври насам. Над 100 труса са били регистрирани в района на Северен Тексас от 2008 г. насам – забележително покачване в сравнение с едно-едиинствено земетресение в предходната година.
Разломната зона Балконес разделя щата наполовина. Там има не просто огромно количество хора на повърхността на земята, но и хиляди фракинг кладенци, впили се в земята, изпомпващи милиони литри вода надолу с единственото намерение да разбият това, което лежи под повърхността на земята.
Самият Ървинг има повече от 2000 такива кладенеца, както и около 216 000 „инжекционни отвори“, отговорни за изхвърлянето на отпадъчните води – вторичен продукт от фракинга. Разположени на хиляди метри под земята, тези кладенци притежават милиони литри химически заразена вода. А науката е доказала, че налягането и течностите в комбинация са много добър лубрикант, а разломите например. Може би точно това се случва сега в Далас и Ървинг. Те лежат над шистовата формация Барнет. Това е най-голямото наземно газово находище в Тексас с около 40 трилиона кубически фута природен газ, който само чака да бъде изсмукан от земята, за да задвижва джиповете на местните жители. Ала сега те откриват, че цялото това дупчене и ръчкане в земята си има своите последици.
Естествено, че има и други места, където фракингът прави същото. Вече е добре известно, че дупченето на скалата и помпането с флуиди може да предизвика земетресения. Знае се и, че тези трусове рядко се усещат от хората. Но дали не са налице признаци на промяна? Възможно ли е плахото треперене на земята да отстъпи място на мащабно и опустошително земетресение?
Простият отговор изглежда е „да“. Проучванията показват, че магнитудът на активността може да бъде свързано с това колко дълго е използван един кладенец за отпадъчни води, което значи, че колкото повече отровена вода бълваме в застаряващите кладенци, толкова по-голям е потенциалът за сериозен инцидент.
„С течение на времето, с развитието на инжекционната дейност, сеизмичната заплаха се увеличава със съизмерима величина,“ казва Арт МакКар от Американската геоложка служба USGS.
Трусът от 3,6 по Рихтер, усетен наскоро от жителите на Тексас, е най-силният в района от 1970-те години насам. Това не звучи успокояващо, нали? И макар че земетресене от 3,6 изглежда относително слабо за някои, то е „подпалило“ телефонните линии на местния телефон за спешни обаждания 911.
Дейностите, които са предизвикали усетените земетресения в някои геоложки среди, са включвали напомпване на вода зад язовири, инжектиране на течности в земната кора, извличане на течности или газ, отстраняване на скали при мино-добивни дейности“.
По ирония на съдбата всичко това се случва почти непосредствено под глобалната централа на Exxon-Mobile, която се намира в Ървинг. Изпълнителният директор на компанията Рекс Тилерсон заведе съдебно дело миналата година, за да попречи водна кула, използвана за процеса на фракинг, да бъде построена в близост до неговото 83-акрово ранчо за коне в крайградския район на Далас.
От други точки на света, като например Франция и България можем да се поусмихнем на това и да си вземем поуките. Но на онези хора в Тексас никак не им е смешно.