София прави пелети за да топли детски градини
София ще произвежда пелети и ще топли 9 училища, детски градини и една кухня.
Енергийните трески ще сменят нафтата в тях, а преминаването на екологично гориво ще стане възможно, след като Столичната община спечели проект по норвежката програма за 703 482,69 лв., пише „24 часа“.
Биомасата ще се добива от санитарната сеч, която се прави на общинския горски фонд и лесопарковете.
В деветте учебни заведения, които се отопляват с нафта, тъй като не могат да бъдат топлофицирани, ще се монтират нови котли. Това са двете сгради на 170-о училище в Курило, 115-о – в Горни Богров, 116-о – в Яна, 156-о в кв. „Кремиковци“, 15-о ЦДГ и 44-а детска ясла в Бистрица, както и детската кухня в селото.
Самите пелети ще се произвеждат в общинската инсталация за компостиране. Очаква се със замяната на течните горива с биомаса въглеродният диоксид да се намали с 85%. Горивните инсталации ще са оборудвани с филтри, които улавят цялото количество прахови частици и сажди.
В София има 76 общински училища и детски градини, които се отопляват с течно гориво. Те изразходват 1 442 867 л нафта годишно. Общината е готова с предпроектно проучване за възможността всички сгради да минат на пелети.
Според проучването всяка година от санитарна сеч на общинския горски фонд може да се добиват средно до 8000 т биомаса. При преработката ѝ ще се произвеждат 5200 т пелети, а добитата топлинна енергия ще е 19 552 мвтч.
Нужното количество енергия за отопление на всичките 76 сгради е 17 729 мвтч годишно. Преминаването на енергийни трески ще спести 4293 т въглероден диоксид годишно.
Има идея с остатъка от пелетите общината да подпомага социалнослаби семейства през зимата.
Кметството вече има и нужната техника за санитарна сеч. Тя струва 311 000 лв. и беше купена с финансиране от държавен фонд „Земеделие“.