Сравнение на видовете термопомпи
Понастоящем термопомпите са предпочитани системи за отопление, тъй като не изискват изкопаеми горива и ефективно използват топлинната енергия, извлечена от околната среда, за отопление и топла вода. Вече има широка гама от различни устройства. Те се различават по отношение на източника на топлина, цената, производителността и други критерии. Производителят на отоплителни системи Buderus е изготвил преглед на това коя термопомпа е подходяща за проект за ново строителство или ремонт.
Съществуват три различни вида термопомпи, които се различават основно по начина, по който извличат топлинна енергия от околната среда. Топлинните помпи въздух-вода черпят топлинна енергия от околния въздух, геотермални помпи солен разтвор-вода черпят топлинна енергия от земята, а термопомпите вода-вода използват топлинна енергия от подпочвените води. Всяка система има различни предимства и недостатъци. Коя от тях е подходяща зависи преди всичко от условията на място.
Още преди да планирате отоплителна система с термопомпа, трябва да си зададете някои основни въпроси:
– Има ли на разположение достатъчно голяма градинска площ за използване на геотермална енергия?
– Възможно ли е да се правят дълбоки сондажи, за които се изисква разрешение?
– Ще има ли външно вентилаторно тяло достатъчно пространство и разстояние от съседните сгради?
– Какви са наличните инвестиционни разходи?
– За какви субсидии може да се кандидатства?
Разходи за закупуване и експлоатация
Същинският термопомпен агрегат по принцип е един и същ за всички видове, поради което и разходите за него са сходни и разликите в цените се определят само от неговата производителност, но разходите за включване на източника на топлина се различават значително. Инсталирането на термопомпи въздух-вода е сравнително евтино, тъй като те изискват само външен вентилаторен блок. Наземните колектори са малко по-скъпи, но работят по-ефективно. Най-скъпоструващи са дълбоките сондажи на земята и сондите за подпочвени води, с които обаче термопомпата също работи най-ефективно и поради това има много ниски експлоатационни разходи.
Колко високи са те в крайна сметка, зависи най-вече от годишния коефициент на полезно действие (APF) на съответната термопомпа. Годишният коефициент на полезно действие на термопомпите въздух-вода обикновено е около 3, докато при термопомпите вода-вода годишният коефициент на полезно действие обикновено е над 5, т.е. един киловатчас електроенергия (за компресия) дава пет киловатчаса топлинна енергия. За да разберете дали една термопомпа е финансово изгодна, трябва само да разделите цената на електроенергията на коефициента на енергийна ефективност. Резултатът трябва да е по-малък от текущата цена на газа или мазута – което се постига бързо, като се имат предвид постоянно растящите цени на изкопаемите горива.
Строителни рамкови условия
Коя е подходящата термопомпа зависи и от конструктивните условия, т.е. от изолацията на външните стени и от системата за пренос на топлина, която в идеалния случай е стенно или подово отопление. Затова има много фактори, които трябва да се вземат предвид, преди да се вземе решение за конкретна единица. Ето защо е препоръчително да потърсите професионален съвет от енергиен консултант или експерти от бранша.
Снимки: Buderus