pixel

Старите гуми могат да бъдат рециклирани в по-добри батерии за електромобили

Нова технология може да намери ново приложение на старите автомобилни гуми. Вещество, възстановявано от гумите – т. нр. черен въглерод, подобен на графит – може да се използва като анод в литиево-йонните батерии, предназначени за електрически превозни средства и системи за съхранение на вятърна и слънчева енергия.

Екип от националната лаборатория Оук Ридж в САЩ е открил, че модифицирането на микроструктурата на черния въглерод, получен от старите гуми, може да доведе до създаването на по-добри аноди за литиево-йонните батерии. Това означава по-добри показатели на батериите, а също и предпазване на околната среда от популярен отпадък – огромните купчини автомобилни гуми.

Екипът разработил батерии на база на анод от този черен въглерод, и установил, че те имат обратим капацитет, който е по-висок от този на батериите, които сега се използват с комерсиален графит.

„В действителност след 100 цикъла показателите за капацитета са близо 390 милиампер часа на грам въглероден анод, което надминава най-добрите свойства на търговския графит“, казват от Оук Ридж. Учените отдават това на уникалната микроструктура на въглерода от автомобилни гуми.

Лабораторията вече работи по лицензирането на тази технология и вижда бъдещата употреба на тези литиево-йонни клетки в автомобили, стационарни системи за съхранение на енергия, медицински и военни приложения.

greentech.bg

Може да харесате още...