pixel

Стартира строителство на резервоар за лед

led

Започнаха строителните работи на резервоар за лед в квартал „Ханзапарк Нюрнберг“. Подземното хранилище има диаметър 9,5 м и височина 5 м. То е сърцето на концепция за устойчива енергия, в която градският квартал трябва да се снабдява от възобновяеми енергийни източници.

Енергийната концепция предвижда, че енергията за отопление и охлаждане се генерира на място, различните нужди се комбинират и регулират от иновативна система за управление. Централният елемент е подземен склад за лед, който се използва за отопление и охлаждане: слънчевата и околната топлина се подават в пълния с вода резервоар. Термопомпата извлича съхранената топлина, която от своя страна се използва за отопление на съседните сградни комплекси. В резултат на извличането на топлина температурата в резервоара също пада до точката на замръзване. Използва се и енергията на кристализация, освободена впоследствие при замръзване на водата под формата на топлина. Това е над 90 kWh на килограм вода. Кварталният резервоар за лед със своите 300 куб.м вода може само чрез еднократния процес на замръзване да достави същото количество енергия,  което се получава чрез изгаряне на около 2900 литра отоплително масло. Отоплителното масло обаче не е възобновяем ресурс – за разлика от водата в ледения резервоар. Ледът, генериран при режим на отопление с термопомпа, се използва отново за климатизация на сградата през лятото – без допълнителна консумация на енергия.

Връзката на съседната офис сграда с резервоара ще се изгради след завършването му. Доставчикът на енергия GETEC е отговорен за построяването на ледения резервоар и устойчивото енергийно снабдяване.

Сравнително новата технология за съхранение на лед се използва от 2010 г. и оттогава е отличена с над 40 награди за околна среда и иновации. Досега използвана главно в жилищната индустрия, технологията предлага и огромен потенциал за спестяване на CO2 при промишлена употреба. Данните за производителността се записват и интерпретират при реална работа чрез мониторинг на ефективността на системата. Това създава конкретна картина на действителните икономии в сравнение с други системи. Например в жилищен проект с около 100 апартамента могат да бъдат спестени над 70 процента от генерирания преди това CO2.

Финансирането на целия проект възлиза на над 27,3 милиона евро.

Може да харесате още...