Стартираща компания, финансирана от Google, слага край на загубите на електричество
Стартиращата компания Transphorm изнесе информация относно своята технология, която има потенциала да елиминира масивните зарядни устройства за лаптопите, както и да направи по-ефективни сървърните центрове и електрическите автомобили. Компанията разработва технологията през последните 4 години и е набрала финансиране в размер на 38 милиона долара от Google Ventures и Kleiner Perkins Caufield & Byers. След две седмици първите продукти ще бъдат демонстрирани на конференция в Тексас.
Umesh Mishra, CEO и съоснавател на Transphorm, изчислява че само в Съединените щати електричество за около 40 милиарда долара, генерирано от 318 централи на въглища, се изразходва всяка година за покриване на загубите при захранване . Става въпрос за голям клас компоненти, които трансформират електричеството за захранване на различни консуматори.
Някои от тях трансоформират променлив ток с високо напрежение в прав ток с ниско напрежение за захранване на лаптопи и сървъри. Други компоненти променят прав ток от батериите на електрическите автомобили в променлив ток, който е необходим за работата на електрическия мотор. Освен че разхищава електричество, днешната електроника е
масивна заради необходимостта от вграждане на вентилатори или друг тип охлаждане.
Transphorm са създали захранваща електроника на базата на галиев нитрид – полупроводник, който според Mishra има далеч по-малки топлинни загуби от традиционните силициеви компоненти, използвани в съвременните устройства, поради което не се нуждае от специално охлаждане. Компанията се надява не просто да смали „тухлите“, които днес вървят с лаптопите, а направо да ги премахне, като необходимата захранваща система да се вгради в самите компютри.
По-компактният дизайн е изключително съществен при автомобилите, където обема и теглото са от изключително значение за ефективността им. Според компанията от Калифорния техните устройства ще снижат загубите с до 90%.
Сред първите си потенциални клиенти Transphorm вижда сървърните центрове. Те също така се надяват да заменят с техни продукти конвенционалните инвертори, които преобразуват правия ток от фотоволтаичните панели в променлив ток, който се подава към мрежата и се използва от електроуредите. Инверторите на Transphorm могат да подобрят ефективността на фотоволтаичните системи с от 2 до 4% – забележително подобрение за една индустрия, която празнува скок от 1% в ефективността на панелите.
Въдможността да се използва галиев нитрид в захранващата електроника е известна от десетилетия, но производството на висококачествен материал беше истинско предизвикателство. То е преодоляно най-вече поради сериозния напредък в производството на галиев нитрид за светодиодно осветление.
Transphorm са оптимизирали неговото използване за разработването на ново поколение интегрални схеми, транзистори и цели модули, съдържащи всички необходими компоненти за подмяна на сегашните захранвания.
Transphorm не са единствената компания, която разработва електронни устройства на базата на галиев нитрид. Освен тях с този материал работят и HRL Laboratories, OnChip Power, Efficient Power Conversion и GaNSystems. Една от причините за този голям интерес са недостатъците на силициевите компоненти, които достигат до теоретичните граници на своите възможности.