pixel

Светещи растения, вместо улични лампи

plants

Вместо лампи, светещи растения могат да осигуряват светлина по улиците и площадите през нощта. Това е проект на изследователски екип от Масачузетския технологичен институт (MIT).

Ако по подходящ начин се манипулират растения, като се облъчат със син светодиод за десет секунди, след това светят в продължение на един час. Интензитетът на светлината обаче постепенно намалява.

Майкъл Страно, ръководител на проекти и разработчик в Масачузетския технологичен институт, успя да подобри значително този процес. В резултат, сиянието на тези растения е с достатъчна интензивност. Страно и неговият екип направиха това възможно, като произведоха наночастици от легиран с европий стронциев алуминат, които са фосфоресциращи. Те покриват наночастиците със силициев диоксид, така че да могат да бъдат понасяни от растенията, и ги вкарват контрабандно през малките пори на листната повърхност. По този начин растението се превръща до известна степен в лек кондензатор, поглъща светлина и след това я освобождава отново.

Но ще отнеме известно време, докато по улиците се разлистят светещи дървета, които биха могли да заменят сегашната  екологична система за осветление в градовете. Сега екипът работи върху комбинирането на новите наночастици с луцифераза и луциферин. Луцифераза е общият термин за ензими, които се разграждат при реакция с луциферин и кислород и излъчват светлина. Това се случва в природата със светулките. Според изследователите комбинация от двете технологии може да доведе до селектирането на растения, които произвеждат още по-ярка светлина за по-дълъг период от време.

Може да харесате още...