Светлината може да „излекува“ дефектите в някои слънчеви клетки
Семействотото съединения, известни като „перовскити“, които могат да се оформят на тънък филм с обещаващи фотоелектрични и оптични свойства, е гореща тема сред научните изследвания през последните години. Но въпреки, че тези материали биха могли да бъдат много полезни за приложения като например соларни клетки, някои ограничения намаляват ефективността.
Сега екип от изследователи от MIT и други научни институции в САЩ и Великобритания казват, че са направили стъпки в посока по-добро разбиране процесите на подобряване на ефективността на перовскитите – чрез промяна на материала с помощта на силна светлина.
Малките дефекти в кристалната структура на перовскита могат да попречат на преобразуването на светлината в електричество в дадена слънчева клетка. Екипът обаче е установил, че има някои недостатъци, които могат да бъдат „излекувани“ под въздействието на силна светлина. Малките дефекти, наречени „капани“, могат да направят така, че електроните да се рекомбинират с атомите, преди да могат да стигнат до място в кристала, където тяхното движение може да бъде „уловено“.
При интензивно осветление обаче, изследователите са открили, че някои йони мигрират от силно осветената зона и в рамките на този процес са „почистили“ повечето от дефектите в тази област.