pixel

Световната банка прекратява финансирането на проекти за добив на нефт, газ и въглища

На срещата за търсене на източници за финансиране за борбата с промените в климата президентът на Световната банка  (World Bank Group ) оповести списъка от мерки, които се предвижда да бъдат приложени за ефективно изпълнение на Парижкото споразумение.

Нефт и газ

Основната от тях е насочена към прекратяване от Световната банка на финансирането на проектите за добив на нефт, газ и друг вид изкопаеми горива.

Предвижда се прилагането да започне след 2019 година, съобщи по време на One Planet Summit президентът на Световната банка Jim Yong Kim   Срещата бе под егидата на френския президент Emmanuel Macron и генералния секретар на ООН Antonio Guterres. Освен това Световната банка излезе с редица намерения по отношение  ефективното изпълнение на Парижкото споразумение за измененията в климата.

След 2019 година всички инвестиции на  World Bank Group в нефтогазовия сектор ще бъдат прекратени. Изключение ще бъдат правени само за най-бедните държави, в които добивът на природен газ е с очевидна изгода за осигуряването на енергия на бедните слоеве от населението. Освен това проектите за добив на изкопаеми горива трябва да отговарят на нормите и правилата, предвидени в Парижкото споразумение.

Емисии и зелени облигации

Започвайки от следващата година World Bank Group ще публикува отчети за изхвърлянията от парникови газове за всичките си инвестиционни  проекти, особено в енергийния сектор. Първият отчет ще се появи в края на 2018 г. и впоследствие това ще се прави ежегодно.

Световната финансова корпорация ще вложи сумата от 325 млн. долара във фонда за облигации Green Cornerstone, с цел създаване на най-големия фонд за „зелени облигации“ за развиващите се пазари. Във фонда вече са привлечени 1 млрд. долара за създаване на локални проекти за опазване на климата и плановете са за привличане на не по-малко от милиард долара за по-нататъшно развитие.

Световната Банка и правителството на Египет подписаха договор за развитие на инициативите, свързани с намаляване на субсидиите за изкопаеми горива и създаване на производства с ниско ниво на отделяне на парникови газове за сумата от 1,15 млрд. долара.

World Bank Group ще продължи да инвестира в развитието на енергийната ефективност в Индия, в строителството на слънчеви електроцентрали в Етиопия, Пакистан и Сенегал. Ще създаде инвестиционна платформа за крайбрежните райони в Западна Африка, за да им помогне в борбата с измененията на климата.

Банката ще създаде  City Resilience Platform – фонд, който ще даде възможност на 500 града в света да получат финансиране по предприетите мерки за борба с измененията в климата.

Международната финансова корпорация (IFC), част от Световната банка, ще продължи да привлича средства от частни инвеститори и от бизнеса, които ще бъдат насочени към намаляване на изхвърлянията на парникови газове. Заедно с Финландия корпорацията организира „Програма за борба с измененията в климата“, с вложения в частния сектор на развиващите се страни на 114 млн. долара за стимулиране на стремежа им за инвестиции във възобновяемите източници на енергия, енергийна ефективност, „зелено“ строителство, „умно“ селско стопанство и горско стопанство.

Отказ от въглища

В сътрудничество с Канада, Световната банка ще разработи стратегия за постепенен отказ от въглищните електроцентрали за развиващите се страни. Съвместно с лидерите и организацията на Страните от Карибския басейн World Bank Group ще работи над създаването на първата в света „умна климатична зона“. Основни приоритети ще бъдат устойчивата инфраструктура, възобновяемата енергетика и финансиране на иновациите.

Учените са единодушни, че планетата се нуждае от активно управление на изхвърлянията от емисии от парникови газове. За да продължи съществуването на човечеството парниковите емисии трябва да бъдат отрицателни. Това означава задействане на извънредни мерки, повечето от които днес все още са на етап на разработка или в процес на тестване.

Може да харесате още...