pixel

„Топлофикация – София“ е на печалба 12.7 млн. лв. към края на март

Задълженията към „Булгаргаз“ за първото тримесечие спрямо предходното са намалели с малко над 50% до 104.8 млн. лв.

Понижението на цената на природния газ в началото на годината с малко над 2% и решението на енергийния регулатор да остави цените на парното непроменени изведоха най-голямото топлофикационно дружество – „Топлофикация – София“, до положителен финансов резултат за първото тримесечие на 2016 г. Според отчета на компанията към 31 март реализираната печалба е 12.7 млн. лв., което е впечатляващо на фона на загубата за 2015 г. от 59.2 млн. лв. Печалбата за първите три месеца е сериозно подобрение и спрямо същия период на миналата година, когато дружеството е излязло на печалба от 796 хил. лв.

Освен понижението на цената на природния газ от началото на годината, който е основен разход за топлофикациите (без тези на въглища), от дружеството посочват като причина за добрите резултати и подобрените показатели въвеждането на новите мощности в ТЕЦ „София“. В края на 2015 г. „Топлофикация – София“ пусна в експлоатация нов турбогенератор с мощност 35 мегавата, който замени старата турбина, изградена преди повече от 50 години.

В същото време приходите на компанията в размер на 164.9 млн. лв. бележат спад спрямо първото тримесечие на 2015 г., но все пак с по-малък темп. При тези на електрическа енергия приходите са намалели с 24%, докато тези от топлинна енергия с 22%. От дружеството обясняват тази тенденция и с по-ниското производство в резултат на топлата зима. През тримесечието на миналата година цените бяха и по-високи. Намаление в производството на топлинна енергия има и за цялата 2015 г., но с едва 3.4%, което отново се обяснява с топлото време. При производството на електрическа енергия, която е основно перо в приходната част, обаче се отбелязва намаление от 22% заради забавянето на модернизацията на мощностите на дружеството. То обаче ще бъде наваксано до края на 2016 г., тъй като според прогнозите на компанията се очаква увеличението й с 47% спрямо 2015 г. 81% от нея ще бъде високоефективна, което означава, че ще се изкупува по преференциална цена от Националната електрическа компания. От 1 юли цената й се очаква да бъде намалена с 3.6% и да стане 129.8 лв. за мегаватчас. Това е най-високата цена за този тип енергия в целия сектор.

Разходите на дружеството също намаляват с 28% спрямо предходния период, като основна причина за това е по-ниската цена на природния газ, която формира основна част от това перо. В същото време разходите за данъци и такси са се увеличили с близо 10 пъти за тримесечието до 2.4 млн. лв., като от „Топлофикация“ обясняват този ръст с вноската от 5% от приходите от продажба на енергия, които отиват във фонд „Сигурност на електроенергийната система“.

Може да харесате още...