Цената на петрола проби 50 долара за пръв път от седем месеца
Цената на петрола сорт Брент надхвърли 50 долара за барел в четвъртък за пръв път от 4 ноември 2015 г. след като стана ясно, че американските нефтени запаси намаляват по-бързо от очакваното, предаде Ройтерс.
През миналата седмица запасите от петрол на САЩ са се свили с 4.2 милиона барела до 537.1 милиона барела, съобщи в сряда вечерта министерството на енергетиката на САЩ. Прогнозите бяха за спад с 2 млн. барела и новината се отрази върху фючърсите за юли.
В сутрешната търговия лондонският Брент от Северно море, чиято цена е референтна за европейския пазар, поскъпна до 50.12 долара за барел, което е с 0.76 процента повече от закриването предишния ден.
Американският лек суров петрол с доставка също през юли повиши котировките си с 0.65 на сто до 49.88 долара
Преминаването на психологическата за пазара граница от 50 долара идва след постигнатия 13-годишен минимум през февруари, когато цените паднаха под 30 долара за барел най-вече заради прекомерното предлагане, което не успяват да поемат икономиките и най-вече забавящата се китайска икономика, отбелязва АФП.
В отговор ръст отбелязаха и фондовите борси. Франкфуртският индекс DAX прибави 0.21 на сто спрямо закриването в сряда. В Париж САС 40 нарасна с 0.19 процента, а в Лондон, където играчите са предпазливи ръстът бе едва 0.05 на сто.
Според анализатора Рик Спунър от австралийската „Си Ем Си Маркетс“ (CMC Markets), въпреки засилването на търсеното на петрол и проблемите с доставките заради канадските горски пожари и ескалацията на напрежение в Либия и Нигерия, пазарът все още е пренаситен. Той все пак смята, че е възможно цените да се задържат в диапазона 50-55 долара за барел.
На петролните пазари обаче далеч не е спокойно, след като миналата седмица анализаторите на „Би Ем Ай Рисърч“ (BMI Research) обявиха, че в следващите пет години Индонезия, Малайзия и Виетнам ще се превърнат във важни износители на суровината, прибавяйки заедно с Бруней и Камбоджа 500 хил. барела в денонощие към нефтопреработвателните мощности в следващите десет години.
mediapool.bg