Улавяне на слънчевата енергия чрез активни прозорци от нова генерация
Този активен прозорец, освен че е естетичен е и рентабилен, защото може да преобразува слънчевата светлина в електричество. Иновациите в слънчевия сегмент направиха оползотворяването на слънчевата енергия по-удобно и по-лесно от всякога. С навлизането на новата технология в това пространство всеки ден можем да очакваме силен растеж на начина, по който слънчевата енергия ще бъде интегрирана в живота на бъдещите поколения. Докато повечето иновации се фокусират върху оползотворяването на слънчевата енергия в голям мащаб, има няколко предстоящи изобретения, които са направили оползотворяване на слънчевата енергия в по-малък мащаб.
Една такава иновативна технология е създадена от технологичен старт-ъп, известен като Physee, който успешно е създал прозореца PowerWindows, който може да превърне слънчевата светлина в електричество. PowerWindows е концепция за соларни прозорци, която успешно интегрира иновативните технологии в обикновени прозорци. Този дизайн запазва желаната естетическа привлекателност на прозорците и същевременно им дава възможност да произвеждат електричество от слънчевата светлина. Тези прозорци са напълно прозрачни и имат соларни клетки, монтирани по краищата на прозорците под определен ъгъл, което им позволява ефективно да преобразуват слънчевите лъчи в енергия.
Много търговски помещения изискват огромно количество електроенергия, за да функционират и инсталирането на конвенционални слънчеви панели не би им помогнало да станат наистина енергийно неутрални, тъй като тези сгради никога няма да имат достатъчно покривно пространство, за да се инсталира необходимото количество слънчеви панели. PowerWindows е решение, предназначено да направи големите търговски помещения наистина енергийно неутрални. Чрез тази технология, търговските помещения могат да използват и фасадата на техните сгради, за да използват слънчевата енергия. В момента тези прозорци могат да генерират от 8 до 10 вата електричество, което може да се използва за зареждане на телефон на всеки квадратен метър, 2 пъти на ден.
За повече информация: Physee