pixel

Управление на съхранената енергия в сградите

Simon Thon

Системите за съхранение на ток в жилищни сгради са все още изключение. Това трябва да се промени. За целта е необходимо количествата използвана електроенергия да се регистрират и отчитат правилно. Двата модела се сравняват в рамките на изследователски проект в Билефелд.

На четири жилищни сгради на улица „Холбайнщрасе“ в Билефелд са инсталирани фотоволтаични системи с общ капацитет 94 киловата. В допълнение са монтирани и две батерии за съхранение на ток с капацитет от 67 киловатчаса всяка. Новите сгради, които отговарят на стандарта KfW40+, разполагат с общо 48 апартамента и в момента се обитават от първите наематели.

На всеки две сгради се пада по една система за съхранение. Управлението на използването ѝ обаче е различно. Обитателите на първите две сгради могат да проверяват чрез уеб портал дали в момента се захранват директно от фотоволтаичната система, от съоръжението за съхранение или от електрическата мрежа. Трите вида електроенергия са с различни цени. Наемателите могат да изберат да използват електроенергията, която идва директно от покрива и по-евтина и екологична. Освен това те могат временно да преотстъпят собствения си дял от фотоволтаичната система и батериите за съхранение на съседите си срещу заплащане на наем.

Съоръжението за съхранение на енергия в другите две къщи – сравнителната група – се контролира централно от система за управление на енергията. Обитателите получават единна тарифа и могат да намалят разходите си само чрез пестене на електроенергия.

В първия случай „домакинствата, участващи в изследователския проект, могат, използвайки активно съоръжението за съхранение, да увеличат индивидуалния си дял на слънчевата енергия в тарифата за електроенергия и по този начин да намалят разходите си“, обяснява изпълнителният директор на Naturstrom Кирстен Ньолке. Доставчикът на зелена електроенергия координира изследователския проект Melani.  Останалите партньори са производителят на инвертори SMA, Физико-техническият институт (PTB) и Институтът за високоволтови технологии и енергийни системи Elenia към Техническия университет в Брауншвайг.

С нарастващия дял на възобновяемите енергийни източници в електроенергийната система става все по-важно да се използват гъвкави възможности – дори в малък мащаб. „В това отношение многоетажните жилищни сгради продължават да са бяло петно на картата“, казва Ньолке.

На същото мнение е и Мелани Кюл, която придружава практическото изпълнение на проекта за компанията Naturstrom: “ Консумацията на електроенергия трябва да бъде рентабилна. С Melani тестваме как подобна система за стимулиране може да се приложи в жилищни сгради с фотоволтаични системи и батерии за съхранение на енергия. В края на краищата всички трябва да имат полза от енергийния преход, включително и наемателите.“

Тестовата фаза ще продължи една година

Melani е съкращение за „Устойчиво интегриране на съхранението на енергия за многократна употреба в многофамилни сгради“. В предишните фази на проекта партньорите от консорциума от 2021 г. насам разработват концепции, процедури и бизнес модели. Тук фокусът е върху предизвикателствата, свързани със събирането на енергийни данни: по всяко време трябва да може да се определи и фактурира точно кой наемател какво количество електроенергия е потребил от фотоволтаичната система, системата за съхранение или обществената мрежа. Тези данни трябва да бъдат автоматично достъпни и за останалите участници на пазара, като например оператора на разпределителната мрежа или други доставчици на енергия.

За сега стартиращата полева фаза е предвидена една година. След това концепциите ще бъдат адаптирани в зависимост от резултатите. В края на тригодишния изследователски проект трябва да бъдат създадени рамковите условия за пазарни бизнес модели, които да са приложими за всички потенциални потребители – от наемателите до доставчиците на енергия и строителните предприемачи.

Може да харесате още...