Въглищата или ядрената енергия са алтернативи на руския природен газ?
С оглед на мащабната руска атака срещу Украйна и съществуващата зависимост от руските енергийни източници, осигуряването на енергийните доставки, преди всичко на природен газ и въглища, се превръща в централна тема. Германската федерация за възобновяема енергия Bundesverband Erneuerbare Energie e.V. (BEE) предупреждава, че не бива да се изоставя социалния и политически консенсус относно енергийния преход с оглед на призивите за удължаване на експлоатационния срок на въглищните и ядрените електроцентрали. „Поради стратегически и климатични причини ние спешно трябва да станем по-малко зависими от вноса на енергия и да използваме всички възможности за това в собствената си страна. С технологиите за възобновяеми източници, които вече са зрели и достъпни във всички сектори, съществува възможност за трайно осигуряване на енергийните ни доставки с голяма добавена стойност по чист и достъпен начин“, казва президентът на BEE, д-р. Симон Питър.
BEE съвсем наскоро показа в проучване на пазара на електроенергия, че снабдяването с енергия от възобновяеми източници е възможно, дори при поетапно спиране на въглищата до 2030 г. и спиране на ядрената енергетика, което трябва да приключи през тази година. При това сигурността на доставките и ценовата достъпност ще бъдат гарантирани по всяко време, като същевременно Германия ще остане износител на електроенергия. „Децентрализирано разпределените вятърни и слънчеви централи се нуждаят от децентрализиран резервен вариант. Затова ускореното разширяване на променливите възобновяеми енергийни източници трябва да се комбинира с гъвкавото използване на водноелектрически централи, електроцентрали на биогаз, съхранение, когенерация и технологии за свързване на секторите. Това също означава рязко нарастване на пазара за зелен водород“, продължава Питър. Сега трябва незабавно да се засили планирането, да се използва потенциалът на презареждането и да се премахнат блокиращите разпоредби в сектора на фотоволтаиците.
В същото време трябва да се насърчава гъвкавостта. Само при биогаза производството може да се увеличи от сегашните 95 терават часа (TWh) на 234 TWh, без да се разширява отглеждането на енергийни култури. Ако целият технически потенциал на биогаза се развие и използва напълно за производство на метан, инсталациите за биогаз биха могли дори да доставят до 450 TWh метан (биометан + синтетичен природен газ (SNG)). Предпоставката е „внедряване“ на електролизери в инсталациите за биогаз. „Местните възобновяеми енергийни източници са готови бързо да реализират целите на федералното правителство – също и в секторите отопление и транспорт. Вместо да се връщаме назад в енергийната политика, сега трябва да дадем тласък на развитието на възобновяемите енергийни източници. Министърът на икономиката Хабек обобщи най-същественото: „Слънцето и вятърът не принадлежат на никого, за разлика от газта и въглищата“. Сега е моментът да използваме това стратегическо предимство“, заключава Питър.