Вертикални соларни панели позволяват озеленяване на покрива
Зелените покриви могат да охлаждат сградите, но се състезават за свободно пространство с фотоволтаиците. Едно от решенията са вертикалните соларни системи. Изследователите от Университета за приложни науки в Цюрих (ZHAW) доказват, че вертикалните модули и зелените покриви дори се допълват.
Учени от ZHAW използват пилотен проект, в който, в рамките на една година, измерват количеството ток, произведен от разположени на плосък покрив, двустранно активни вертикални соларни панели. Проектът се провежда в швейцарския град Винтертур, а панелите са ориентирани в посока изток-запад. Изследователите съобщават, че от гледна точка на производителността им те по нищо не отстъпват на едностранно ориентираните на юг съоръжения.
Предимството на вертикалните модули е, че те осигуряват най-голямо количество електроенергия сутрин и вечер, когато тя е и най-необходима. Това означава, че обитателите на сградата могат да ползват сами голямата част от произведената енергия, а не да я пренасят в електрическата мрежа. Освен това произведената в гранични часове електроенергия може да се продава на по-висока цена.
Много по-важен резултат от проведеното проучване е заключението, че вертикалните модули позволяват съчетаването им с озеленяване на покрива. Както е известно, зелените покриви значително охлаждат горните етажи на сградите и подобряват качеството на въздуха.
По време на измерванията си учените установяват още нещо – озеленяването може дори да подпомогне производството на енергия, ако за него се използват растения със сребристозелени листа. В сравнение със стандартното озеленяване растенията със сребристозелени листа увеличават производството на енергия с до 17 процента.
Дори през зимата на покрива да се задържи сняг, това не пречи на производството на електричество, както често се случва с конвенционалните фотоволтаични системи. Снегът дори подпомага работата на панелите, отразявайки слънчевата светлина, която може да бъде уловена от вертикалните модули.
Според проведеното изследване недостатъкът на този модел е, че при вертикално разполагане на панелите и спазване на нужните отстояния, реално могат да бъдат инсталирани по-малко на брой модули, отколкото при хоризонтален монтаж на едностранни панели под ъгъл 30 градуса и насочване на юг. Това в незначителна степен намалява добива на енергия от системата.
Целта на експеримента потвърждава тезата на учените, че вертикално разположената фотоволтаична покривна система и екологичното озеленяване на покрива са напълно съвместими и могат да предоставят нужните комбинирани ползи за обитателите на сградите.