pixel

Всичко за техническия преглед на отоплителната система

salus

7 въпроса за пролетното почистване в котелното помещение

Пролетта и лятото са време за почивка за хората, уморени от мрачната зимна аура. През този период най-бързо зареждаме енергийните акумулатори. Това е и времето, когато се захващаме с пролетното почистване. Важен елемент от тези дейности трябва да бъде поддръжката на отоплителната система на дома – експлоатирана през студените месеци. През пролетта и лятото нашата отоплителна система също почива. Лошо е, ако почива неактивно.

Как да се грижим за отоплителната система? Какво да направим, за да я подготвим за следващия отоплителен сезон? Днес ви съветваме как да се заемете с пролетното почистване на котелното помещение.

Защо е необходимо почистване на отоплителната система през пролетта след отоплителния сезон?

За да сме сигурни, че през следващата зима няма да се сблъскаме с неприятна изненада – например дефект, изискващ незабавен (следователно скъп) ремонт. През отоплителния сезон прегледите са много по-скъпи и трябва да чакате повече, за да ви посети специалист. Кому са нужни такива проблеми? Цените на горивата за отопление вече ни изненадаха достатъчно. Трябва също така да знаете, че през зимата може да има лека повреда на почти всеки елемент от отоплителната система, която не е задължително да бъде видима веднага. Дефектът може да причини големи загуби на топлина и да повлияе зле на нашето благосъстояние. Ако отоплителната система започне да работи неефективно и неекологично, това ненужно ще увеличи експлоатационните ѝ разходи.

Поддръжката, извършвана през летния период, ефективно ще предотврати това.

salus

Кои инсталации изискват найспешна проверка?

Пролетното почистване трябва да важи за всяка отоплителна система – без изключение. Особено важно е обаче да се инспектират системи с висок риск. Говорим за отопление на базата на газов котел. Неизправността му може да причини необратими трагедии – от изтичане на газ до експлозия. По този начин газовите системи изискват не само правилен монтаж, но и периодично, надеждно обновяване, с акцент върху проверката на технологичните мерки за защита и почистването на вентилационните тръби и комина.

По време на прегледа на въглищен котел е важно да се оцени ефективността на неговата автоматизация и да се почистят повърхността, горивната камера и въздуховодите. При този вид гориво за отопление саждите се натрупват навсякъде и трябва да се отстраняват. Това не е въпрос на естетика, а на икономически причини. Няколко милиметра сажди са достатъчни, за да намалят ефективността на отоплението и да увеличат разхода на гориво. Замърсяванията блокират и изхвърлянето на отработените газове. По-старите котли също трябва да се почистват и от котлен камък.

При все по-популярните термопомпи по време на прегледа трябва да проверите състоянието на долния и горния източник на отопление (изпарител, кондензатор, филтър, налягане), но също така и на охлаждащата част. Трябва да се съсредоточите върху изолацията и ефективността на автоматизацията на помпата.

Какво трябва да се провери като част от пролетното почистване на котелното помещение?

В случай на котли, периодичната поддръжка включва главно:
– почистваненагоривнатакамера;
– почистванеинастройканагорелката;
– проверканазащитнитеиуправляващиелементинаустройството.

В допълнение към прегледа на котела трябва да се включват и монтажните фитинги и всички нагревателни елементи. Независимо от вида на горивото, пролетното почистване в котелното помещение се извършва на определени етапи.

За да сме готови за студа, трябва да знаем отговорите на въпросите:
– Добрелиевентилиранокотелнотопомещение?
– Стегнатилисакабелните връзки?
– Компонентитенаинсталациятапочистенилисастарателноотутайкиизамърсители?
– Откритилисадефекти (течове, пукнатини) иотстраненилиса?
– Смененилисафилтри, уплътненияидр. (акоенеобходимо)?
– Резултати отдиагностичнитеизмервания? (Тетрябвадасеизвършватотпрофесионалист.)
– Какпреминапробнотостартиране?

Какво трябва да запомните по време на пролетното почистване на системата за подово отопление?

Когато правите преглед на подово отопление, добра идея е да започнете с почистване на колекторния шкаф. Разгледайте колектора, ротаметрите, тествайте работата на вентилите. След това е необходимо да обезвъздушите нагревателните контури – въздухът в контурите причинява неравномерно разпределение на топлината. Проверете налягането на водата – твърде ниското изисква доливане, проверете херметичността на връзката на нагревателните контури. Не забравяйте да регулирате температурата на водата, захранваща цялата система, от която зависи температурата на пода и в крайна сметка на помещението. Подовото отопление е нискотемпературна система с дълго време за загряване (в сравнение с радиаторното отопление). В началото на отоплителния сезон понякога забравяме за този факт и увеличаваме температурата на подаване, за да ускорим отоплението на къщата. Нека бъдем внимателни с това! Подаваната вода към подовото отопление не трябва да е по-топла от 55°C – това може да доведе до повреда на пода. Твърде високата температура също може да доведе до повреда на отоплителната система и загуба на топлина, което умножава сметките ни.

salus

Добра идея е при извършване на пролетно почистване на инсталацията на подовото отопление системата да се допълни с устройствата за управление на отоплението. Трудно е този вид отопление да се използва икономично, ако не се управлява зонално (отделен термостат за всяка зона). Струва си да изберете енергийно ефективни термостати, които ще оптимизират консумацията на източника на отопление и ще намалят сметките. Това са термостати с функции за подово отопление като TPI, PWM и най-съвременната ITLC.

Ако къщата ни вече е снабдена с тях, е необходимо да се провери техническото състояние на регулаторите, клемната шина (центъра за окабеляване), термичните задвижки. Проверете чистотата на устройствата, батериите, ефективността на всички функции. Ако е необходимо, ще имате време да смените оборудването с по-ефективно.

salus

На помощ против клеясването на отделни компоненти на системата и гарантиране на устойчивата и работа, всички термостати на Salus Controls за подово отопление са снабдени с функция Защита на вентила (ЗВ). Термостатите подават периодично (на около 7 дни) сигнал към задвижващите механизми за няколко секунди, дори и извън отоплителния сезон, и така ги раздвижват.

Какво трябва да запомните при пролетното почистване на радиаторната отоплителна система?

salus

Преди следващия интензивен отоплителен сезон трябва да обезвъздушите радиаторите. Това може да стане лесно – просто развийте вентила и го оставете отворен, докато потече само вода. Тогава сте сигурни, че въздухът няма да пречи на водния поток. След това трябва да почистите радиаторите; външен панел, решетка, оребряване. Това е важно, тъй като прашните радиатори са нездравословни за дихателната система; обгорелият прах влошава качеството на въздуха и има неприятна миризма. И накрая, струва си да се поправят всички признаци на корозия, драскотини и дефекти на боята, които, ако не бъдат отстранени, могат да увеличат корозията. Използвайки радиаторната отоплителна система, си струва да инвестирате и в автоматизация за зоново регулиране на температурата. Тук, както и при системата за подово отопление, ползите се усещат главно в портфейла ни. Въпреки че не можете да подцените топлинния комфорт, който е резултат от регулирането на температурата в помещенията и начина, по който ги използваме.

salus

Използването на интелигентни термостатични глави TRV10RFM на Salus Controls ще предпази радиаторните вентили от клеясване ЗВ.

Можем ли да направим прегледа сами?

salus

При газова инсталация е по-добре да се доверите на професионалисти. „Бъркането“ в него включва риск от повреда или причиняване на течове. И всички знаем до какво може да доведе това. Други инсталации можем да почистим, обезвъздушим и настроим сами, но само ако не го правим за първи път. Не забравяйте, че поддържаме отоплителната система, за да работи ефективно и енергоспестяващо. Ако не можем да направим това, едва ли ще имаме късмет. Може да работи или да не работи. Би било безсмислено да плащате допълнителни пари през отоплителния сезон за неефективна работа на отоплението. По-добре е да платите за проверка и да научите как да го правите в бъдеще. Цената на проверка, извършена от специалист, започва от около 80 лв. Крайната сума зависи от вида на монтажа и направените от специалист подобрения. Със сигурност обаче е по-малка от разходите за ремонт, извършен набързо през зимния сезон. Старата поговорка е вярна, че човек плаща скъпо за небрежност. Трудно е да не се съгласим.

Периодичността на поддръжката зависи най-вече от вида и качеството на горивото, но и от мощността на котела и начина на експлоатация. Тези знания се придобиват от потребителя на практика или могат да бъдат получени от специалист. Най-добрият вариант е да проверите колко често трябва да се преглежда котела в техническата документация, получена от производителя. Котлите на твърдо гориво трябва да се почистват най-често. Газовите котли работят най-дълго без почистване – но, както знаем, те трябва да се преглеждат редовно от съображения за безопасност.

Забележка: преди да използваме четки, стъргалки или сгъстен въздух, първо трябва да охладим котела. Това е очевидно, но си струва да го припомним.

Последни приготовления за отоплителния сезон – какво си струва да запомните?

По дефиниция отоплителната система трябва да работи много години. Но всяка система, дори и най-устойчивата, съдържа компоненти, които се износват с времето. Това е естествено. Необходимо е да следите темата, ако искате да поддържате ефективността на отоплителната система. Също така е важно да се инвестира в добра система за управление, която позволява контрол на температурните зони.

Защо? Ако решим да контролираме температурата в цялата къща с един термостат, стаите ни няма да се отопляват ефективно – температурите във всяка стая ще бъдат произволни. В някои помещения – твърде високи, в други – твърде ниски, опитвайки се да ги стоплим, ние ще „изпомпваме“ енергия, губейки я. Можете да живеете по този начин, но струва ли си? Модерната система за управление ще ви позволи да настроите инсталацията по най-добрия начин и да намалите консумацията на енергия. Пролетното почистване на котелното не се ограничава до преглед на котела и инсталационните елементи. Въпреки че това несъмнено са техните ключови точки, струва си да разширим дейността си до закупуване на сградна автоматизация, която ще подкрепи усилията ни за пестене на енергия.

За повече информация – Салус България.

Може да харесате още...