pixel

Вятър и слънце ще захранвaт изцяло световното изложение в Астана през 2017

Вятър и слънце ще захранвaт изцяло световното изложение в Астана през 2017

Вятър и слънце ще захранват комплекса, в който ще се проведе Световното изложение в Астана, Казахстан, през 2017. Мястото на изложението ще покрива 173 хектара и електроенергията за него ще идва изцяло от соларни и ветроенергийни системи, съгласно темата на шоуто – „енергия на бъдещето“. Проектът, който бе избран, спечели надпревара измежду 45 предложения от водещи световни архитектурни студиа и надделя, защото дизайнът е най-практичен от гледна точка на устойчивост и архитектура, а освен това може да се използва в продължение на много години след изложението.

Проектът за Астана 2017 обхваща 173 хектара в квартал Есил на града. Комплексът се състои от централен изложбен център, заобиколен от жилищни сгради, образователни и здравни заведения, търговски центрове, паркове и булеварди. В сърцето на проекта е Павилион Казахстан – символ на изложбата и ориентир за града. Около сферичния павилион са павилионите „Международен“, „Тема“ и „Корпоративен“, които ще включват инсталации, павилиони и участници от цял свят. След изложението мястото ще бъде преобразувано за други цели без разрушаване, за да се превърне в наследство на Астана и на цялата страна.

Фоксуирайки се върху темата за „енергията на бъдещето“, Световното изложение в Астана ще генерира всичката необходима енергия от вятъра и слънцето. Планът реално постига тази цел чрез внимателен и практичен дизайн. Въпреки че проектът им определено не е най-радикалното предложение, комисията обясни, че това е „най-практичното от гледна точка на устойчивото развитие, архитектурен и художествен дизайн и по-нататъшното му използване след Експо 2017“. Там ще има ветрогенератори и фотоволтаици на покривите, които да осигуряват енергия за целия комплекс . Сградите и озеленяването ще бъдат изградени съгласно на принципите на екологично, икономически и социално устойчивия дизайн. AS + GG е завършил проекта и документацията за проекта и очаква да започне работа през второто тримесечие на 2014 г.

greentech.bg

Може да харесате още...