pixel

Зелена архивна стая съхранява артeфактите и околната среда

Машинни инженери и предприемачи проектират специални HVAC системи за контрол на температурата, влажността и икономията на енергия – това е само началото на новите предизвикателства пред HVAC.

Новите HVAC технологии играят значителна роля в проектирането както на здравословни, енергийно-оптимални и качествено-конкурентни частни жилища, така и на внушителни корпоративни обекти. Ползите на тези системи далеч не се изчерпват с понятията за ефикасност и комфорт. Доказателство за това се оказва и основното значение, което те придобиват по отношение на запазването на ценни предмети от далечното минало (артефакти). Археологията и антропологията направиха реверанс пред откритията в областта на системите за въздушен контрол и регулация. Остава ни само да ги последваме.
За много архивисти именно благодарение на еволюцията при високите HVAC – технологии през последните 15 години значително са се подобили възможностите, касаещи средите и стандартите при съхранението на уникални антики. Въпреки това енергийно-ефективните и екологични системи са считани за следващата граница, която скоро ще бъде прекрачена за да даде път на иновативните решения.

Докъде е довело това?
Дълго време бе отворен дебатът на тема проект за зелена архивна стая. Неин главен приоритет е осигуряването на оптимални условия за съхранение на артефакти при наличие на функционален екологичен и  енергоспестяващ HVAC дизайн.
Отговорът дойде от залата за реконструкция на папирусни произведения в библиотеката Харлан Хатчер към Мичиганския Университет.
Интересът към зелените системи е изключително голям и започваме да въвеждаме предмета като тема в списъка на семинарните и конферентните програми.”, споделя Шанон Захари, ръководител на катедрата за реставрация към, университетската библиотека на Мичиганския университет.
Запазването на най-голямата колекция папируси от западното полукълбо при постоянна температура и влажност на въздуха е монументална задача за машинните инженери. Деликатността при реставрацията и запазването цялостта на тези книжни форми е определящо при последващото им съхранение.

Как се постига перфектната среда на архивното помещение?
Според системния дизайнер, Томас Жирард, мениджър на машинното инженерство във факултета по архитектура и строителство на Мичиганския университет сложността се е увеличава в следствие на допълнителната задача на зелената система – да поддържа постоянна температера и влажност на въздуха в помещенията.
Захари написва оперативен норматив за залата, голяма част, от който се базира на Канадския архивен съвет „Указание за съхранението на библиотеките и архивите”, от Уилиям Лул.
Най-важно е доказаното задължително условие от температура 18,3°С и относителна влажност 45% (±4%), които машинните инженери обикновено постигат с огромни HVAC системи, изискващи изключително ниско ниво на топлинно отделяне за правилно намаляване на влажността (приблизително 5,5°С) и голям капацитет на подгряване. Норми, чието спазване гарантира успеха при спирането на процесите на разпад на антиките под влияние на основните климатични фактори.

ПРОЕКТИРАНЕ НА ЗЕЛЕНА СИСТЕМА
Дизайнът на Жирард не е само „зелен” в много посоки, но също така и с подчертана толерантност към малките HVAC производители, която се изразява в това, че те също могат да ги произвеждат поотделно със своите производствени мощности.
Както изтъква проектовият машиннен предприемач Джеймс Дорнброк, „Том и аз прекарахме много време увлечени пред графиките и сметките за температурите и влажността преди да уточним избора на съоръженията.” Експериментите водят до много становища, но консенсус все пак се постига.
Избрахме Ecosaire, защото те бяха един от малкото производители, които могат да доставят всичко според нашите стриктни изисквания”, казва Жирард.

Колкото до спецификациите му, Ecosaire проектира системата за екологично-чист охладител R-407C, който е HFC алтернативата пред настоящия хлорно-базиран HCFC охладителен стандарт на R-22.
Повечето от съвременните HVAC системи за архивни помещения използват R-22 охладител, който е планиран да бъде спрян от производство и в следващите 12 години да се ползва като част от Clean Air Act. Какво ще дойде на негово място тепърва остава да разберем.
Вместо да уголемява едно-компресорната система за да може пространството да се експлоатира на пълна мощност, Жирард създава двоен 1.5-тонов паралелен въздушно-потоков компресор, който спестява повече от 50% от енергията за разлика от типичните системи за архиви. Намаляването на ресурсните разходи осигурява 2 пъти по-голяма сигурност – рискът за аварии също.
Благодарение на типизирани данни, в зависимост от часовете на употреба, Захари осигурява необходимата информация за температурата, влажността и др. Комбинирани с неговите собствени изследвания върху повърхностните характеристики на помещението, Жирард определя точния размер на главния компресор за подобряване състоянието на архива през 95% от времето, в кето той не се използва.
Там където се провеждат полу-месечни класове или конференции и осветлението е включено, се активира втория компресор, който за да се справя с допълнителнителното натоварване. В случай на нужда вторият компресор осигурява необходимата мощност, ако единият компресор пропадне, другият се включва и достъпът до помещението е ограничен докато и двата компресора не станат отново работещи.

Поддържането на тези прецизни допустими стойности без грешки е много по-лесно с компресор, оразмерен точно към натоварване, работещо на непрекъснат режим”, обяснява Жирард.
Той използва топлинното възстановяване за гарантиране на по-точни допустими температури. Вместо да избере по-конвенционалната външна локация където заобикалящите въздушни течения на Мичиган варират рязко от -12°С до 35°С, Жирард поместил двата въздушно-охлаждащи кондензаторни навивки в централното заслоненото HVAC помещение на библиотеката. Машинният заслон защитава главните въздушни контролери на сградата. Така двата кондензатора са ситуирани на относително константната температура от 35°С до 28°С, защото заслона действа като пространство изпълнено с материя, което засмуква преминаващия въздушен поток.
Изложен на външните температури и нуждата от ниско-атмосферен кондензатор, регулаторът е бил първият недостатък на маломощните единични компресори от климатичната инсталация от около 1980-та, която е обслужвала нуждите на помещенията след призванането й преди 20 години.
Сервизният достъп като важна характеристика също се е подобрил посредством новия кондензаторен дизайн.

Може да харесате още...