pixel

Зелената енергия е отговорност в кризата

Бързо развитие на соларните технологиии и преработката на биомаса

До  2020 г. страната ни трябва да изпълни поставената от ЕС цел – 16% от електроенергията да идва от възобновяеми източници. Цената на фотоволтаичните системи падат, а цената на произвежданата от тях енергия расте. Това завишава интереса от страна и на български инвеститори, въпреки съмненията в бъдещето на алтернативните източници на енергия. Скептици по отношение на развитието на соларната индустрия има и в Германия, страната лидер в областта на соларната индустрия, призна Винфрид Хофман, президент на Европейската асоциация за фотоволтаична индустрия (EPIA).

„Възобновяемите енергийни източници не са пречка, а отговорност в условията на криза”, обяви от трибуната на Петия международен конгрес за Югоизточна Европа за енергийна ефективност Василики Георгакополу, отговаряща за политическата рамка на ВЕИ и енергийна ефективност в гръцкото Министерство на развитието.

Новостите в изследванията и иновациите в оборудването за “безплатна енергия”, бяха представени на Петия международен конгрес и изложба за Югоизточна Европа за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници в НДК от 6 до 8 април.

За пореден път, благодарение на организаторите Виа Експо, наши и чужди експерти обмениха опит, а лектори от водещи в това направление страни, описаха бъдещето и мястото на екологията в бизнеса, индустрията и бита.

Основната цел на изложбата бе да привлече вниманието на обществеността към практическата полза и различните начини за пестене на енергия, както и да представи пред българската аудитория нови технологии и апаратура от Европа.

Мини слънчева централа с мошност 504 Wp, производство на „Соларпро”, генерира енергия за задвижването на малък фонтан пред НДК. Столичани и гости гледаха с интерес иновативното съоръжение. Може би и с носталгия към създаващите прохлада красиви фонтани пред Двореца на културата, които за съжаление някой разруши още след възстанвяването им преди две години.

Мини слънчева централа с мощност 540 Wp (пик-вата) инсталира пред НДК фирма „Соларпро”, най-големият производител на слънчеви панели в България. Дванайсет тънкослойни модули, всеки с мощност от 42 Wр, предизвикаха интереса на столичани и гости по време на международния конгрес и изложбата за Енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници. Компанията, с основен акционер „Каолин” АД, произведе първите тънкослойни аморфно-силициеви фотоволтаични модули през март 2009 г. Тънкослойните силициеви модули имат по-добър енергиен добив през годината спрямо другите, каза в доклада си на тази тема Николай Беров, изпълнителен директор на „Соларпро”. Тази разлика е от 2 до 3% за година при еднаква инсталирана мощност. Те са и с най-нисък отрицателен температурен коефициент, което увеличава КПД (коефициент на полезно действие).

Производствената линия за тези модули е в Силистра и е с капацитет 18 MWp на година. Те могат да работят както на покрив или стена, така и на полето. Препоръката към инвеститорите е да се използват полета, където земята е по-евтина. Мечтата на производителите на енергия от фотоволтаични модули е цената й да стане съизмерима с тази от на битовата енергия, която расте, а соларната намалява.

Разхождайки се в залите на изложбата не можем да не отбележим и някои нови технологии и възможности за използване на  възобновяемите енергийни източници.

С въвеждането на преференциални тарифи за изкупуване на електроенергия от PV системи расте и интересът към тях. Увеличава се и предлагането на разнообразни модули, инвертори и съоръжения за изграждането им.

Премиера на трифазният инвертор на Steca  – Grid 9000

Най-новият продукт на Щека Електроник България е инверторът StecaGrid9000, предназначен за фотоволтаични системи свързани към мрежата. От 2006 г. в завода в град Съединение наред с кабели и други електронни компоненти се предлагат и продукти за соларната електроника с марка Steca.

Соларната електроника е една от специзациите на фирмата, разказва инж. Петър Атанасов, мениджър продажби „Соларна електроника”. Инверторът StecaGrid 9000 3ph, е с номинална мощност 9000W и е трифазен, което осигурява симетричност на мрежата и е основното предимство на продукта.

Като водещ производител на продукти за соларната електроника Steca предлага три продуктови групи – за автономни системи, термични системи и системи свързани към мрежата. Първите две групи са предназначени за дома и затова интересът е от страна най-вече на монтажни фирми, дотавчици на оборудване и крайни клиенти. Системите свързани към мрежата са обект на инвеститорски интерес, с цел продажба на електроенергия. Той е придизвикан и от  масовото навлизане   на соларните системи в България и възможността за постигане на сигурни доходи.

По принцип основните фотоелементи се произвеждат от полупроводници, като базовият е монокристален или поликристален силиций. Но напоследък все по-голям пазарен дял заемат фотоволтаичните клетки, произведени на базата на тънкослойни покрития, състоящи се от аморфен силиций (a-Si), медно-индиев диселенид (CIS) или кадмиев телурид (CdTe).

Инверторът (преобразувателят) на напрежението е основната част на фото-волтаичната система(PV). Една соларна система работи толкова добре, колкото по-добър е нейният преобразувател. Чрез инвертора, правият ток се преобразува от силициеви клетки в променлив и се трансформира до необходимото напрежение.

Нови вакуумно-тръбни слънчеви колектори от OVENTROP
Тръбен колектор „OKP 10“, представен от инж. Стефан Клауке (Stefan  Klauke), отговарящ за експорта на машините на Oventrop в Олсберг, Германия

Помпена група „Regusol” – сърцето на соларната инсталация

“За първи път участваме на изложението за възобновяеми енергийни източници – каза представителят на Oventrop в България инж. Пламен Латев. – Досега произвеждахме само помпени групи за соларни инсталации. Фирмата се насочи към соларната индустрия предвид тенденцията в световен мащаб да обръщаме повече внимание на екологичните производства, а Германия е с традиции в това отношение.

Тръбните панели със суха Heat-Pipe-връзка, които предлагаме, могат да се използват целогодишно. Монтират се най-често върху покрив, ориентирани на юг, а наклонът трябва да отговаря на географската ширина. За България това е 42°, защото страната ни се намира на 42-рия паралел.

Потребители трябва да са наясно, че със слънчеви колектори не могат да се отопляват или да топлят вода през зимата”- предупреи инж. Латев.

PV-терм  – енергия и топла вода в едно

Бернхард Майер (Bernhard Meyer), Technical Sales and Distribution, Solarzentrum Allgäu, Германия и инж. Николай Янков , управител на SEVATECH, България.

Комбиниран фотоволтаичен модул, произвеждащ ток и топла вода, е новата разработка на германската фирма Solarzentrum Allgäu. На гърба на соларните клетки протича вода, като осигурява достатъчно електроенергия и в допълнение – топла вода с регулирана температура. Основната идея е да се охлаждат панелите и така се постига до 25% повече максимално-ефективна мощност. Топлата вода се явява допълнителен продукт с приложение в бита. Системата може да се свърже, така че на изхода да се изпомпва вода с температура 60 градуса, но оптималният вариант е да изтича вода с 45°С, обясняват специалистите. Вариантите са да се монтира към достатъчно мощен серпентинен бойлер, към външен басейн или котел. През зимата при ниски температури, системата се източва, но може да се включи в слънчеви дни. Ако е върху земята или на полето, трябва да е в близост до водоизточник. Цената за най-малкия панелен модул от 2kW е 3,4 евро за ват. При по-големи съоръжения цената се редуцира. Например, за 81 кв. метра площ са необходими 63 панела.

Този комбиниран модул получи награда от Федералното министерство на икономика и технологии, обясни  господин Бернхард Майер от фирмата поризводител, който  присъстваше на премиерата на продукта по време на изложбата за Енергийта ефективност и ВЕИ в София. Тестът на системата е направен на покрива на фирмената сграда през март 2008 г.

Българската фирма Sevatech (Севатех), специализирана в проектирането и изграждането на соларни модули и инсталации, ще представя у нас този комбиниран модул.

На 7 април – „Денят на Германия” специалисти в областта на Енергийната ефективност и ВЕИ представиха пред посетителите на изложбата германския опит и конкретни стъпки в прилагането на новите технологии. Посредством нагледни модели и материали всеки можеше да види как силата на вятъра, слънцето, водата, подземните води и отпъдъчната биомаса се превръща в енергия.

„Глобал Уинд Пауър България”, дъщерно дружество на датската компания  Global Wind Power A/S присъства за втори път на специализирания форум.

Компанията инвестира в изграждането на вятърни паркове, които след това предлага на крайни инвеститори в електроенергия от вятъра.

За изграждането на една вятърна турбина от 2 или 3MW е необходимо да се подсигури 10 дка терен в регулация, който разполага с необходимите разрешителни, обяснява Йордан Мераков, мениджър бизнес услуги.

Проектът „Long Man” край Каварна е първият изграден обект на фирмата. В момента тя изгражда 6 турбини от по 3MW край Камен бряг, чийто собственик е италианската енергийна компания „Енел”. Първоначалната инвестиция в подобен парк се изплаща за около 8 години, при 20-25 годишен период на експлоатация. Цената на енергията от вятърни централи с мощност под 800 kW е 145 лв/MWh, което сравнено с тази от слънчевите колектори 755 лв./MWh (за централи над 5kW) е доста по-ниска. Цените и за двата вида енергия са преференциални, но има голяма разлика в технологията, допълни г-н Мераков.

Вятърната енергетика се развива с по-бавни темпове, за разлика от соларните технологии. В момента се използват 3MW турбини на височина 105 метра и не можем да очакваме след 2 години турбина на височина 200 м.

Икономия на енергия чрез когенерация

Биомасата е възобновяем енергиен източник на енергия с най-висока акумулираща способност и голям потенциал  както у нас , така и в световен мащам, твърдят специалисти.  Ресурсът биомаса е свързан с производството на селскостопанска продукция, дървесина, отпадъци от индустрията и бита. След преработката й се получават различни видове продукти, свързани с енергията, включително електричество, течни, твърди и газообразни горива, химикали.

Енергията от когенератори е енергия, производедена на мястото на използването й. Когенераторите работят с биогаз, природен газ, гот пречиствателни станции, сметища и други.

Това е екологично чисто производство и спестява до 40% енергия, като при използването на биогаз се отделя екологична тор, която се използва главно в земеделието. Това е един затворен екологично чист цикъл за ефективно производство на топлинна и електрическа енергия, който предполага изграждането на такива инсталаци в селскостопански райони.

Но германският опит показва, че подобни проекти са реалност в периферията на града, каза г-жа Мария Йост, управител на фирма „Екосис”,  която работи от много години с партньори от Германия. Биогазът от органични отпъдъци е с енергийна калоричност равна на 50-70% от тази на природния газ. „В партньорство с австийска фирма имаме изградени биогазови инсталации в Германия, Чехия, Унгария, а сега и три нови в Румъния”, допълни тя. Работим и по 4 поректа в България. У нас фирмата има изградени две инсталации с природен газ – оранжерии с 8MW инсталирана мощност в района на Петрич, както и в Ямбол с инвеститор „Милолио”, на които предстои разширяване. Партнираме си с MAN и Deutz Power Systems, стожерите в областта на когерерацията и енергетиката в Германия, сподели опита си г-жа Йост.

Инвестирането в биогазови когенератори е максимум 4-5 години, докато при природния газ е за 10 месеца.

Енергия от преработка на гуми

Химическата основа на биомасата са въглеводородните съединения, каквото  е и съдържанието на конвенционалните  природни горива, но за разлика от тях биомасата се възстановява непрекъснато. Така на практика от въглеводородни отпадъци, чрез различни методи на преработка се получава биогаз, течни и газообразни продукти .

Фирма „Еко Зора” е разработила вакуум пиролизен комплекс за осигуряване на енергийна независимост на малки населени места. От въглеводородни  отпадъци, чрез вакуумно пиролизна деструкция  те получат метан, течно пиролизно масло и въглен, електрическа енергия, гореща вода.

От автомобилни гуми се добива ценно гориво, което е 80% подобно на дизела и  посредством допълнителна обработка би могло да се превърне в синтетичен дизел, обяснява   Георги Славчев от дружеството.  Остатъчните продукти – твърд прахообразен въглен и пиролизна течност са с висока калоричност и енергийна стойност. Течността е заместител на мазут. Част от произведената в ко-генератори електроенергия захранва комплекса, а останалата част се продава на преференциални цени на електроразпределителните дружества. Засега тази цена е 180лв./MW. Оборудването се оценява на 1000 евро/KW, което е съизмеримо с инвестицията при вятърни инсталации. Но като се пресметне денонощната работа на инсталацията, получаването на гореща вода и други енергийни носители възвръщаемостта е не повече от 2 години. “Бъдещето е в изграждането на инсталации за биомаса, смята Георги Славчев, най-вече в земеделски райони, където биомасата е в големи количества. Предстои изграждането на по-голяма инсталация за преработка на отпадни гуми, с цел производство на електроенергия. “

Отзивите на фирмите – участници в изложбата за Енергийна ефективност и  ВЕИ е – интересът към „зелената” икономика нараства, макар броят на реализираните проекти у нас да е твърде малък. За реализираните срещи и контракти тепърва ще разказват специалистите в различните направления.

Може да харесате още...