pixel

Зелено превръщане на топлината в електричество

Зелено превръщане на топлината в електричество

Скоро ще бъде възможно да се произвежда електричество от топлина над 30 градуса, отделяна от изгарянето на отпадъците в инсинератора, при рафинериите, та дори и при процесорите за обработка на данни. Новостартиралата фирма Osmoblue току-що потвърди осъществимостта на тази нова концепция.

Голяма част от консумираната енергия – между 20% до 50%, според някои проучвания – се разпръсква под формата на топлина. Въпреки, че вече е възможно да се „рециклира“ топлината при температури над 150 градуса за производство на електроенергия или за отопление на домовете, излишъците просто се изхвърлят в природата. Във време, когато компаниите вече трябва да внимават за своето въздействие върху околната среда този недостатък трябва и може да бъде отстранен. Младата фирма OsmoBlue, базирана в лабораторията EPFL на Microsystems, е разработила процес, основаващ се на принципа на осмозата за конвертиране на топлина над 30 градуса в електричество.

Осмозата е природен феномен, който се появява, когато концентрацията между два дяла на едно вещество, разделени помежду си чрез мембрана, се различава, например между солена и сладка вода. Явява се поток от по-концентрираната към по-малко концентрираната част. Водата се стреми да балансира концентрациите от всяка страна на мембраната. Механичната енергия от този поток може да се преобразува в електрическа енергия чрез турбина и генератор. За обратното се използва топлина, която помага за отделяне на течността на две „части“, при което едната е по-концентрирана от другата. Ето защо това е един „затворен кръг“. Въпреки, че тази концепция през годините привлече значителни инвестиции, тя все още се бори да се превърне в реалност заради слабите постижения досега.

Технологията на OsmoBlue има предимство, тъй като може да се използва с различни източници на топлина: въздух, вода, газ и т.н. Ефективността на устройството зависи от температурата и от вида на топлите и студените източници (въздух, вода, газ или пара). Свързан от едната страна към източника на топлина, а другата – към електрическата мрежа, този апарат с модулна структура може да бъде инсталиран в рамките на наличните енергийни структури, например в близост до охладителната система на компанията.

С екип от седем души младият предприемач е изградил цифрова демонстрационна лаборатория и цифров модел за оценка на експлоатационните качества на продукта. „Например, това ни позволи да сметнем, че 10 мегавата топлинна енергия може да произвежда между 100 и 600 киловата електроенергия.“

По време на докторантската си работа в Харвардския университет Елоди Дахан се сеща да преразгледа метода на осмозата. Компонентите на неговия модел са преразгледани в светлината на последните постижения в материалното инженерство и микротехнологиите. Първият прототип вече се изгражда в лабораторията. През следващата година може да бъде създадена пилотна машина с по-голям мащаб, която да бъде инсталирана в някоя регионална компания за изгаряне на отпадъци през 2014 година.

greentech.bg

Може да харесате още...