pixel

Ефективно използване на термопомпи с повърхностно отопление

Viessmann

Няма как да се избегне широкото използване на високоефективни термопомпи – това важи както за нови, така и за по-стари сгради. Особено икономична е тази технология в комбинация с повърхностно отопление.

Днес технологията е толкова усъвършенствана, че в повечето случаи тези генератори на топлина могат да се използват ефективно и безпроблемно и в съществуващи сгради. „Въпреки това всеки, който замени обичайно използваните в такива сгради радиатори със съвременни повърхностни отоплителни системи, може чувствително да повиши ефективност на своята термопомпа“, казва Аксел Ланге, управляващ директор на ArgillaTherm. Съвместно с провинция Долна Саксония и университета Баухаус, компанията разработва системи за устойчива и енергийно ефективна климатизация на сгради.

Термопомпите работят толкова по-икономично, колкото по-малка е температурната разлика между източника на топлина и отоплителната система. „Обикновено радиаторите се нуждаят от температури по-високи от 55°С, за да затоплят приятно една стая в стара сграда“, казва Ланге. „Системата за повърхностно отопление често се нуждае от по-малко от 35° и тогава необходимото количество енергия за термопомпата е по-малко„. Следователно системите за повърхностно отопление, към които спада и подовото отопление, са идеалните партньори на термопомпите, според експерта.

Допълнително инсталиране на повърхностно отопление

Системите за повърхностно отопление могат да бъдат изградени и на по-късен етап, но инсталирането на необходимите маркучи и тръби в пода е изключително трудоемко и скъпо, защото цялата замазка трябва да бъде изкъртена. Алтернатива са стенните отоплителни тела. Но често в апартаментите няма достатъчно място за тях.

Най-лесно е да се монтира повърхностно отопление на тавана. Особено подходящи за тази цел са таваните от естествени материали, например от глина. Високоефективните глинени модули с размери 37 на 37 см са лесни за монтаж и позволяват цялостно покривана на таванната площ. При естествения таван на ArgillaTherm тръбите не са открити, а вградени във вар или глина, обърнати към помещението и много близо до повърхността. Това значително намалява времето за реакция.

Модулите са изработени от суха пресована глина и през тях минават тръби за маркучи. Напълнени с топла вода, те отопляват помещенията отгоре с лъчиста топлина. За целта е достатъчна температура на потока от 30°. През лятото глиненият таван може да замени климатичната система, като в тръбите се вкара студена вода.

Друго предимство на глината: тя може да абсорбира влагата от въздуха в помещението: панелите могат да съхраняват 1,7 литра вода на квадратен метър, без да се издуват. Ако по-късно въздухът стане по-слабо наситен, естественият материал постепенно отново освобождава тази влага. Това осигурява добър климат в помещението и прави излишна системата за изсушаване през лятото.

Идеалното допълнение към термопомпата и повърхностното отопление са соларните батерии на покрива с възможност за съхранение на електроенергията. „Тази комбинация е толкова ефективна, че съществуващите къщи често могат да се справят без последваща изолация на сградата“, казва Аксел Ланге. Но всяка къща е различна. В тази връзка винаги е препоръчително да се консултирате със специалист, преди да закупите термопомпа.

Снимка: Viessmann

Може да харесате още...