pixel

Леки фотоволтаични модули за агроволтаици в плодови градини

Fraunhofer ISE

Заедно с VOEN Vöhringer институтът Fraunhofer ISE е разработил фотоволтаични модули, които са достатъчно леки, за да бъдат монтирани на конвенционални системи за защита от атмосферни влияния за специални култури, като например плодни дървета.

Конвенционалните агроволтаични системи се монтират на масивни, специално изградени стоманени конструкции, които трябва да се издигнат върху пустееща земеделска земя или между дървета или храсти. Доставчикът на услуги за защита от атмосферни влияния VOEN и Fraunhofer ISE изпробват алтернативна концепция в черешова градина. Те използват съществуващите подконструкции за защитни мрежи и фолио. Поради ограничената носеща способност консорциумът по проекта разработва подходяща концепция за лек модул с тегло под 5 килограма на квадратен метър и възможна мощност от 420 киловата на хектар.

„Новата концепция е насочена към два фактора, които оскъпяват агриволтаичните системи в сравнение с монтираните на земята фотоволтаици: по-високите разходи за изграждане на възвишението и за монтиране на фотоволтаичните модули“, обяснява Феликс Баслер, ръководител на проекта във Fraunhofer ISE. „В допълнение към разработването на евтините леки модули, ние разработихме и тествахме различни решения за тяхното неусложнено монтиране върху класически системи за защита от атмосферни влияния при отглеждане на специални култури.“ Резултатите вече могат да се видят в Obstbau Vöhringer в Берг близо до Равенсбург. Демонстрационната система, създадена там, обхваща два реда черешови дървета с дължина около 40 метра.

Агрофотоволтаиците дават възможност за ефективно двойно използване на земеделската земя. Силни синергични ефекти се наблюдават по-специално при отглеждането на плодове. Растенията се възползват от частичната сянка и защитата от екстремни климатични условия, докато фотоволтаичните модули се охлаждат от микроклимата под тях и по този начин произвеждат повече електроенергия в горещите дни. В рамките на проекта изследователският екип използва специално разработен софтуер, за да симулира оптималния размер на модула, който все пак гарантира, че засенчването няма да се отрази на добива на черешовите дървета. Само в южната част на провинция Баден-Вюртемберг има повече от 5000 хектара плодни дръвчета, покрити с мрежи или фолио. Потенциалът на тези площи може да се използва по-добре чрез концепциите за Agri-PV.

Снимка: Fraunhofer ISE

Може да харесате още...