pixel

ЕНЕРГО-ПРО ще наддава за активите на ЧЕЗ в България – с облигационен заем осигурява ликвидни средства за финансиране на сделката

ЕНЕРГО-ПРО Варна ЕАД публикува поканата си за свикване Общо събрание на облигационерите на 12 октомври 2017 г., от която става ясно, че ще продължи битката за придобиването на активите на ЧЕЗ.

Намерението проличава и в трите точки обявени в дневния ред – и трите касаят търсенето на разрешение от облигационерите варненското дружество да стане гарант на задължения до 350 млн. евро в полза на едноличния собственик ENERGO PRO a.s. Чехия.

Чешката компания ENERGO PRO се коментира като един от най-сериозните претенденти за бизнеса на ЧЕЗ в България. Припомняме, че компанията в момента държи електроразпределителната мрежа в Североизточна България. Намеренията все пак проличават във втора точка от дневния ред: „Вземане на решение за даване от страна на ОСО на съгласие за предоставяне от страна на Емитента на корпоративна гаранция за обезпечаване на задължения на ENERGO – PRO s.a., Чешка република, което е едноличен собственик на капитала на Емитента (“Едноличният собственик“), с размера на главницата до 350 000 000 (триста и петдесет милиона) евро, ведно с всички дължими върху тази сума договорни или наказателни лихви, такси, неустойки или други плащания, под условие, че Емитентът упражни Допълнителната кол опция, предвидена в точка първа от дневния ред“, гласи текста.

Припомняме, че ЧЕЗ иска за активите си поне 350 млн. евро, а досегашните оферти на кандидат купувачите бяха значително по-ниски – до 250 млн. евро. Още преди излизане на официалното обявление за свикването на Общото събрание на облигационерите, медиите в Чехия съобщиха, че ENERGO-PRO е подобрила офертата си за активите на ЧЕЗ.

Чуждите медии, позовавайки се на агенция Ройтерс, цитираха в началото на седмицата Томаш Плескач, член на борда на CEZ Group, според който компанията (CEZ) оценява 5 оферти за бизнеса си в България. Кой ще е печелившия кандидат се очаква да се реши до края на годината. Ако обаче чешката компания не постигне желаната цена за активите си, процедурата ще бъде прекратена.„Непрекъснато скъсяваме разликата между офертите и цената, която ние желаем да получи. Вярвам, че разговорите върху цената ще продължат. Ако не продължат, тогава продажбата няма да се осъществи“, заявява той.

Според информацията, три от офертите са за всички активи на CEZ в България, една от тях е само за ТЕЦ „Варна“, а петата – за всички активи, с изключение на въглищната електроцентрала.

Припомняме, че в края на 2016 г. ЕНЕРГО-ПРО Варна ЕАД издаде частно емитирани седем годишни облигации на стойност 130 млн. евро с годишна лихва от 3,5 процента, които се търгуват на Българска фондова борса – София АД (БФБ). Падежът им е на 8 ноември 2023 г. Набирането на капитал през борсата не е новост, напротив смята се за една от най-добрите и съответно и най-прозрачни практики.

Продажбата на активите на ЧЕЗ предизвика различни анализи, както и спекулации по темата.

Чешката компания CEZ Group (ЧЕЗ) влезе в България през 2004 г., придобивайки мажоритарен дял в трите електроразпределителни дружества в Западна България – „Електроразпределение Столично“, „Електроразпределение София“ и „Електроразпределение Плевен“ срещу сумата от 281,5 млн. евро.

Две години по-късно CEZ стана собственик на ТЕЦ Варна. За съжаление ТЕЦ Варна бе затворена през 2015 г., поради липсата на екологични инсталации. Намерението за газифициране на централата не се осъществи, поради отказа на държавата да гарантира доставките на синьо гориво. ТЕЦ Варна е с инсталирана мощност от 1 250 мегавата и само преди няколко години бе най-добрият гарант за студен резерв и балансиране на системата в Североизточна България.

Чешката компания притежава и два парка за производство на електроенергия от възобновяеми източници.

3e-news.net

Може да харесате още...