pixel

Как да заменим климатика? Пасивни стратегии за справяне с глобалното затопляне

 Annie Spratt

Снимка: Annie Spratt

Предвижда се до 2050 г. инсталирането на уреди за охлаждане в световен мащаб да се утрои, което ще доведе до двойно увеличение на потреблението на енергия. Зависимостта от такива устройства, които често се разглеждат като изострящи глобалното затопляне, създава парадокс: как можем да се борим с повишаването на температурите в градовете, като същевременно допринасяме за него чрез зависимостта си от тези решения?

Интензивното използване на климатици в горещите дни не само натоварва електрическата мрежа, но и допринася за повишаване на температурата в града с около 2°C. Това се случва, тъй като процесът изхвърля горещ въздух. Освен това достъпът до технологии за охлаждане, независимо дали става въпрос за дома, работата или училището, е ограничен и варира в зависимост от финансовите възможности на хората.

Въпреки че е трудно да си представим свят без тези уреди, преосмислянето на архитектурата и градския дизайн за справяне с глобалното затопляне е от решаващо значение за осигуряване на равен достъп до топлинен комфорт и намаляване на зависимостта ни от технологиите. Стратегиите за пасивно охлаждане включват дизайнерски решения, които се ангажират с околната среда. Те не са бързи решения, но изискват съгласувани усилия за осъзнаване и промяна на различни фронтове.

Съживяването на река Чонггйечон в Сеул е практически пример за това как трябва да подхождаме към нашите градове. След нейното съживяване и интегриране в Сеул беше наблюдавано, че температурите по протежение на реката са намалели с между 3,3°C и 5,9°C в сравнение с улица само на няколко пресечки от нея.

Когато става въпрос за архитектурни стратегии, пасивното намаляване на високите температури се основава на няколко добре познати, но може би също толкова подценявани мерки. Те включват засенчване (чрез растителност или изградени обеми), отразяващи повърхности, генериране на топлинна маса чрез материали, правилна слънчева ориентация и напречна вентилация. Изследванията показват, че комбинирането на тези пасивни стратегии може да доведе до средно понижение на вътрешната температура с 2,2°C, 31% намаление на охлаждащото натоварване и 29% икономия на енергия.

Училището Lycee Schorge на архитекта Франсис Кере е един от проектите, които въплъщават тези стратегии, използвайки тухли от местен произход, които абсорбират топлината през деня и я освобождават през нощта. Освен това вторична фасада, изработена от дърво с местен произход, обгръща класните стаи като прозрачна тъкан, създавайки сенчести зони, които предпазват учениците от задушаващите дневни температури и премахват необходимостта от охлаждащо оборудване.

Тези стратегии не изискват специални финансови ресурси, но трябва да бъдат включени от самото начало на процеса на проектиране. Поради ограничения достъп до професионални архитектурни услуги много общности в крайна сметка използват неефективни топлинни и екологични решения. Появиха се инициативи, които пряко ангажират уязвимите общности, като се фокусират върху прости и практични стратегии за подобряване на техните домове.

Mahila Housing Trust (MHT) е пример за организация, която помага на жени с ниски доходи в индийски градове да се справят с прегряването на кварталите.

Srirath Somsawat

Снимка: Srirath Somsawat

Инициативите им включват прости мерки като нанасяне на бяла боя за създаване на отразяващи покриви. Това е така, защото стандартните или тъмни покриви могат да достигнат температури до 65 градуса по Целзий при силни горещини, докато „хладните покриви“ могат да останат с 10 градуса по-ниско при подобни условия. От основаването си преди десетилетия инициативите на MHT са оказали положително въздействие върху живота на над два милиона души и са обучили повече от 21 000 строителни работници. Групата признава, че интегрирането на зелени площи, отразяващи повърхности и кръстосана вентилация може да помогне за намаляване на топлинния стрес и осигуряване на комфорт в условията на градски топлинни острови. „Инвестирайки в тези решения, ние реализираме визията за по-хладна, по-безопасна и по-здравословна градска среда за хората в неравностойно положение“, заявява организацията. През 2021 г. MHT е удостоена с наградата „Ашдън“ за охлаждане в неформални селища.

Освен тези инициативи, някои скорошни решения използват знанията на местното население, за да предложат достъпни методи за охлаждане. Ant Studio, например, преосмисли традиционни индийски техники за охлаждане чрез изпаряване, за да създаде прототип на цилиндрични глинени конуси, функциониращи като климатици. Въпреки че все още е в процес на тестване, този модел е показал обещаващи резултати, като е намалил температурата на околната среда с около 6 градуса по Целзий.

В ерата на глобалното затопляне охладителните системи вече не са лукс, а основна необходимост, подобна на канализацията или питейната вода. Топлинният стрес влияе отрицателно върху физическото и психическото благосъстояние, възпрепятства основните задачи и води до заболяване. Нашите сгради и градове трябва да се адаптират към тази нова реалност, особено като се има предвид, че решението не е толкова просто като натискането на бутон на дистанционното управление.

Може да харесате още...