pixel

Нов тестови парк за соларни технологии съчетава лабораторни и полеви измервания

 Fraunhofer ISE

С ново тестово поле от три хектара изследователите от Fraunhofer ISE искат да оценяват фотоволтаичните модули по-бързо и по-точно. За тази цел те комбинират и сравняват лабораторни измервания с анализи от тестовото поле.

За да изпитат фотоволтаичните модули, интегрираните фотоволтаични системи, слънчевите топлинни колектори, инверторите и други соларни технологии, изследователите обикновено ги измерват в лаборатория. Освен това се провеждат дългосрочни тестове при реални метеорологични условия в продължение на няколко години. Използвайки ново тестово поле от три хектара в покрайнините на Мердинген, близо до Фрайбург, учените от Института за слънчеви енергийни системи Fraunhofer ISE комбинират резултатите от двата подхода. Изследователите могат да оценяват най-вече фотоволтаичните модули по-бързо и по-точно, ако комбинират и сравняват лабораторни измервания с анализи на тестовото поле.

„Новото поле за изпитване в Мердинген ни дава възможност да тестваме на открито голямо разнообразие от соларни технологии с помощта на най-съвременни измервателни технологии“, казва проф. д-р Андреас Бет, директор на института Fraunhofer ISE. Новият обект допълва тестовите полета на Fraunhofer ISE на остров Гран Канария и в пустинята Негев в Израел. Това означава, че прототипите и иновативните продукти могат да се тестват и в други климатични зони с екстремни температурни колебания и солен въздух.

 Fraunhofer ISE

Прогнозиране на надеждността и деградацията на фотоволтаичните модули

„За фотоволтаичните модули това означава, че можем да съпоставим резултатите от анализа при морски, сух и нашия умерен централноевропейски климат с измерванията от нашите акредитирани лаборатории за изпитване на закрито“, казва д-р Кристиан Райзе, ръководител на проекта за тестовото поле в Мердинген. В комбинация със симулации, базирани на данни за слънчевото греене, фотоволтаичните модули могат да бъдат характеризирани много по-бързо, отколкото досега след едногодишни измервания на открито. Комбинираните процедури за минимизиране на рисковете и ранното идентифициране на специфичните за технологията и дизайна на модула рискове от деградацията, се разработват основно в рамките на проекта MiMoRisk.

Снимки: Fraunhofer ISE

Може да харесате още...