pixel

Отопление със 100% водород

Gelsenwasser

На 12 декември Mona Neubaur, министър на икономиката, промишлеността, опазването на климата и енергетиката на провинция Северен Рейн-Вестфалия, официално даде старт на още един важен пилотен проект в областта на отоплението с водород в Линих. Мрежовият оператор Gelsenwasser подава чист водород към съществуващата мрежа за природен газ. Така с помощта на 100% водородни кондензни котли от Remeha Gelsenwasser отоплява две сгради на оперативния си център по начин, напълно неутрален по отношение на CO2.

Политикът от Зелената партия е убеден: „Важно е топлоснабдяването да се покрива във все по-голяма степен от възобновяеми енергийни източници. Наред с термопомпите, вятърната енергия, фотоволтаиците и дълбоката геотермална енергия, зеленият водород също може да бъде перспектива за постигане на неутралност по отношение на климата. Проектът в Линих проверява как това може да бъде постигнато на практика. До 2045 г. трябва да използваме всички технологии, с които разполагаме, за да намалим емисиите на CO2 на местно ниво.“

Тази оценка се споделя и от мениджъра по продажбите на Remeha Franz Killinger. Той добавя: „Декарбонизацията на газовата мрежа е важна стъпка по пътя към климатична неутралност в отоплителния сектор. Германия разполага с ноу-хау в областта на кондензационните котли както при производителите, така и в търговията. Ето защо смятаме водорода за важен градивен елемент на топлинния преход.“

Gelsenwasser

Главният изпълнителен директор на Gelsenwasser Henning R. Deters обясни значението на „топлинния остров“ в Линих в контекста на водородната стратегия на компанията: „Водородът ще играе важна роля в декарбонизацията на пазара на отоплителни системи. Ето защо работим интензивно по въпроса. Винаги конкретизираме стратегията, като сами тестваме нещата. Ще изясним какво е необходимо, за да доставим безопасно 100% H2 на хората чрез нашите мрежи“, казва Deters. „Искаме да дадем своя принос за това топлоснабдяването на бъдещето да бъде безопасно, неутрално по отношение на климата и достъпно. Един от тези приноси е „топлинният остров“ на водорода в Линих.“

След успешен анализ на готовността за H2 на мрежата и системите, съществуващата газова мрежа ще се използва изцяло за топлоснабдяването по време на 12-месечната фаза на проекта. Ще бъде използвана и иновативната технология за кондензация на водород на Remeha. През следващите 12 месеца екипът на проекта в Gelsenwasser ще тества взаимодействието между мрежата и битовите инсталации, включително газовите системи, за функционалност и съвместимост.

„Тук получаваме информация за това доколко газоразпределителните мрежи са пригодени за неутрално по отношение на климата бъдеще“, обяснява Kristian Creutzburg, управляващ директор на Gelsenwasser Energienetze GmbH.

Снимки: Sascha Kreklau

Може да харесате още...