pixel

Покрив със соларни керемиди в Помпей

Dyaqua

В археологическия парк на Помпей древната “Къща на Серес” е оборудвана със соларни керемиди. Подход, от който могат да се възползват и други градове, например Дубровник в Хърватия.

Малка италианска компания произвежда соларни керемиди, които визуално не се различават от глинените. Това означава, че те могат да се използват и в специфични архитектурни обекти.

Невидим и реверсивен генератор на електричество

Соларните покриви са полезни, но не са красиви. Особено в исторически сгради големите, тъмни панели често изглеждат натрапчиво – например, когато са монтирани върху керемидените покриви на стари дворове. Когато става въпрос за самостоятелни сгради, както е в селските райони, слънчевите модули не са особено приятни за гледане. От друга страна, в контекста на изменението на климата, трябва ли наистина да се забраняват фотоволтаичните системи, особено ако са изградени като обратима намеса в структурата на сградата? Изходът от дилемата може да бъде предложен в бъдеще от ново поколение соларни керемиди, които не могат да бъдат разпознати като генератори на електроенергия.

Dyaqua

С видна изпечена глина

Соларната керемида на италианската компания Dyaqua предизвиква сензация в медиите. Тя е класическа манастирска керемида, каквато се използва от древни времена. Обикновено тези керемиди са изработени от глина. От друга страна, покривната керемида Invisible Solar е изработена от рециклируем полимерен композит. В този невидим за окото композитен материал са вградени стандартни клетки, изработени от монокристален силиций. Слънчевата светлина обаче прониква през полимерната повърхност и доставя енергия на клетките.

С полимерния композит може да се постигне не само видът на изпечената глина. В бъдеще повърхности като естествен камък, цимент, бетон или дори дърво също могат да бъдат измамно имитирани с материала.

Dyaqua

Соларни керемиди в класическата техника „монах и монахиня“

Това открива безброй възможности за приложение на новия продукт. Монтажът на соларната керемида е много лесен. Тя се полага с класическата техника „монах и монахиня“. Това означава, че соларните керемиди се полагат с извивката нагоре в „легло“ от глинени керемиди, които се подреждат с гърба си към покривната повърхност. Накрая соларните керемиди се съединяват помежду си с помощта на метални щифтове. Свързването към електрическата мрежа се извършва при най-ниската керемида на всеки ред. Това позволява да се намали работата по монтажа и прави системата идеална за използване в чувствителни исторически сгради.

Dyaqua

Проектът за соларни керемиди в Помпей

Доказателство за това има от миналата година в археологическия парк в Помпей. През 2022 г. там древната „Къща на Серес“ беше покрита със слънчеви керемиди. В разкопаната през 1951 г. къща са запазени обширни римски стенописи и мозаечни подове. Електричеството, генерирано от соларните керемиди, се използва за осветяване на тези мозайки и картини. По този начин археологическият парк може да увеличи привлекателността си за посетителите, без да се нарушават разкопките с електропроводи. Не на последно място, по този начин се спестяват разходи за енергия. Много общини с паметници на културата вече са решили да последват примера на Помпей и в бъдеще също да заложат на покривните керемиди Invisible Solar.

Снимки: David Edkins

Може да харесате още...