pixel

Професионален монтаж на носеща система за соларни панели

Erlus

При закрепването на повдигнати соларни системи на покрива винаги трябва да се отчита необходимостта от устойчивост на дъжд. Ако основните свойства на покривното покритие са влошени, тогава гаранцията на продукта е ограничена и майсторът на покрива не може да носи отговорност за работата си.

При монтиране на соларни системи на покрива търговците и проектантите винаги трябва да гарантират, че монтажът не уврежда функционалността на покрива и устойчивостта на дъжд. Поради това е препоръчително винаги да се използват аксесоари от марката на производителя. В най-лошия случай гаранцията на продукта е ограничена и майсторът на покрива вече не може да бъде държан отговорен за работата си, а солидарната отговорност се прехвърля на последния майстор, който е работил на покрива – обикновено това е електротехникът/монтажникът на соларната система. Защото, ако например керемидите не са монтирани правилно или ако някоя е била срязана, може да се наруши нормативно изпитаната безопасност на покрива при дъжд.

Застъпващо се свързване за устойчивост на дъжд

Особено подходящи за монтаж на соларни покриви са керемидите „Ерголдсбахер“ на Erlus. Според производителя те са продукт с гарантирано качество, произведен в съответствие с DIN EN 1304, с който – при условие на професионално полагане – може да се постигне устойчиво на дъжд покривно покритие. Пресованите покривни керемиди, които се произвеждат в различни форми и модели (например като плоски керемиди, фалцови керемиди или гладки керемиди), обикновено имат обиколни, единични или многобройни фалцове както на видимата, така и на обратната страна. Тези блокиращи фалцове, разработени за устойчивост на дъжд на покривни покрития и тествани във въздушен тунел съгласно EN 15601, се застопоряват един в друг. Това означава например, че задните фалцове на горната керемида се захващат за горните фалцове на положената под нея керемида, за да се постигне високо ниво на безопасност срещу дъжд (включително дъжд, брулен от вятъра), капилярна вода и лед.

Erlus

По същия начин тези връзки са част от концепцията за статично натоварване на покривните керемиди. Керемидите трябва да имат минимална носимоспособност на огъване, посочена в DIN EN 1304, която трябва да бъде изпитана и проверена в съответствие с DIN EN 538 – „Глинени покривни керемиди за застъпващ се монтаж, изпитване на носимоспособността на огъване“. Ако това застъпващо се свързване се премахне, може да се приеме, че покривната керемида вече не отговаря напълно на функционалните и статичните изисквания на стандарта. Това от своя страна води до загуба на гаранцията на производителя за материала и до загуба на гаранцията на майстора на покрива.

Соларните подпори Erlus Alu-System, изработени от устойчив на корозия алуминий, отговарят на съвременните технологични правила. Според производителя носещата способност и устойчивостта на дъжд на покривната система не се нарушават от соларните подпори, които са независими от гредите, съответстват на модела на керемидите и могат да бъдат успешно вградени в сглобката на керемиденото покритие и да прехвърлят възникващите натоварвания директно в конструкцията.

Носеща система за соларни панели

Носещата система Erlus Alu-System се състои от алуминий и винтове от неръждаема стомана, т.е. от устойчиви на корозия материали. Всички части на тази система се произвеждат чрез процес на леене, поради което са много здрави и устойчиви, според компанията. Те са прахово боядисани във фасадно качество, което ги прави почти неразличими от глинените плоски покривни керемиди. Носещата система за соларни панели се предлага за всички модели покривни керемиди Erlus от стандартната гама. Тя е проектирана и тествана по такъв начин, че да предава всички натоварвания директно в подконструкцията. По този начин керамичните керемиди остават непокътнати. Високата носеща способност на системата, в съчетание със солидно оразмерените релсови системи, позволява да се оптимизира броят на крепежните елементи.

Монтажът е лесен: носещата рамка първо се завинтва плътно към алуминиевите керемиди. След това под местоположението на керемидите към покрива се закрепват дъски. Алуминиевите керемиди се завинтват към тези дъски с винтове за дърво, като се запазва разстояние от 2 mm. След това може да се инсталира носещата соларна конструкция.

Снимки: Erlus

Може да харесате още...