pixel

Рециклиране на фотоволтаични модули за устойчива верига на стойността

Fraunhofer CSP

Рециклирането на компоненти от излезли от употреба соларни модули е важен подход към устойчивото използване на ресурси. Съвместният проект „Retrieve“ има за цел да подобри качеството на материалите на рециклираните модули, така че те да могат да бъдат реинтегрирани.

Рециклирането на соларни модули е важен аспект на устойчивостта в соларната индустрия. Соларните модули съдържат различни материали, включително силиций, стъкло, метали и пластмаси, които могат да бъдат рециклирани, за да се запазят ресурсите и да се намалят отпадъците. Именно тук се появява съвместният проект „Retrieve“, който има за цел да допринесе за независимостта на Европа от доставки на суровини. От прогнозирания приток на остарели модули, партньорите по проекта искат да спечелят ценни ресурси за фотоволтаични модули, произведени в Европа и в същото време да насърчат растежа на европейската индустрия за рециклиране на фотоволтаици.

Подходът, прилаган в „Retrieve“, има за цел да намали зависимостта от първични суровини чрез кръгово използване на ресурсите. За всеки компонент на фотоволтаичните модули на силициева основа трябва да бъдат разработени иновативни и гъвкави технологии за възстановяване. Целта е да се запазят спецификациите, като същевременно се намали въздействието на процесите на рециклиране върху околната среда.

Важните стъпки тук включват рециклиране на стъкло в съответствие с действащите стандарти, пречистване на производствени отпадъци и излязъл от употреба силиций, възстановяване на сребро и тежки метали и разработване на начини за повторно използване или рециклиране на пластмаса чрез улавяне на въглерод по начин, който увеличава максимално нейната стойност.

Когато става въпрос за анализ на материали, Fraunhofer CSP участва във всички ключови етапи на процеса на възстановяване и рециклиране, особено на стъкло, силиций и метали.

За тази цел се използва най-съвременното оборудване за анализ и охарактеризиране на материали, включително индуктивно свързана плазма (Inductively Coupled Plasma) – масспектрометрия (Mass Spectrometry) ICP-MS, аналитичен метод за анализ на неорганични елементи, и лазерно индуцирана спектроскопия на разпадане (Laser Induced Breakdown Spektroskopie, LIBS), която дава възможност за in-line анализ на съдържанието на елементите.

„Подпомагаме също оптимизирането на процесите в рамките на различните етапи на пречистване и по-нататъшна обработка и изследваме специфичните за материала механизми на пиролитично разграждане на полимерите“, казва д-р Силке Майер, ръководител на Групата за анализ на материали във Fraunhofer CSP.

Снимка: Fraunhofer CSP

Може да харесате още...