pixel

Соларна фасада за административна сграда: фотоволтаици в нови измерения

Mario Brand Werbefotografie

Интегрирани в сградата фотоволтаици: ASCA и BGT изграждат рекордна соларна фасада за административна сграда. В западната част на Мюнстерланд фасадата на новата административна сграда на общинското предприятие в Гронау в бъдеще ще генерира екологично чиста слънчева енергия. Соларните модули, проектирани по поръчка и произведени от ASCA – компания от Armor Group и доставчик на органични фотоволтаици (OPV) – бяха интегрирани във фасадното стъкло от BGT Bischoff Glastechnik GmbH.

Фасадата на новата административна сграда на общинското предприятие в Гронау генерира екологично чиста слънчева енергия с помощта на интегрирани фотоволтаици. Проектът е реализиран от архитектите на HIIIS – harder stumpfl schramm freie Architekten от Щутгарт. “Витрината на магазина към улицата визуализира темите за енергията и устойчивостта”, разясняват проекта архитектите. За тази цел стъклените модули с вградено соларно фолио ASCA с размери 3,66 на 2,25 м бяха прикрепени към южната фасада на новата сграда, като се редуват с обикновени стъклени панели. “Размерът на соларните модули е от най-висока категория и производството им не е по-сложно от производството на обикновени ламинирани стъкла. Това е крайъгълен камък за интегрирането на фотоволтаични системи в сгради (BIPV)”, обяснява Hermann Issa, старши вицепрезидент, отговарящ за бизнес развитието и управлението на проекти в ASCA.

Стъклената фасада на административната сграда в Гронау е с площ от 222 кв.м. Issa добавя: “С този проект показваме колко лесно е да се произвеждат слънчево-активни фасадни елементи с продукти ASCA OPV. Проектантите и дизайнерите вече не трябва да се страхуват от технически пречки, дори при персонализирани фасадни модули с такъв огромен размер.”

Mario Brand Werbefotografie

Интегрирани в сградата фотоволтаици: прозрачни стъклени модули произвеждат електроенергия

Сградата е обитаема от края на 2022 г. Въпреки че стъклените модули пропускат светлина, те създават усещане за затвореност и сигурност въпреки прозрачността си. Електричеството се произвежда от органични слънчеви клетки (OPV), които ASCA нанася върху фолиото чрез специален процес на печат. За проекта в Гронау ASCA изработва зелени фолиа, съобразени с околната клинкерна фасада на съседните сгради. “Разнообразието от възможности за проектиране ни убеди”, казват архитектите, които са впечатлени от голямото влияние, което могат да окажат върху дизайна на соларните фолиа. “Интегрираните в сградата фотоволтаици са актуална тема, която ще продължи да придобива все по-голямо значение в бъдеще”, добавят те.

Снимки: Mario Brand Werbefotografie

Може да харесате още...